Komary cię "lubią"? Naukowcy są bliscy wyjaśnienia przyczyny

Komar
Komar
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

19.05.2021 14:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy są niemal pewni, że udało im się zidentyfikować substancję wydzielaną przez ludzką skórę, która sprawia, że komary chętniej siadają na niektórych osobach. Mają nadzieję, że najnowsze odkrycie pomoże w przyszłości w walce z malarią.

Komary są przyczyną wielu chorób, spośród których najgroźniejsze są Zika, denga czy malaria. Ta ostatnia spowodowała w 2019 roku aż 400 tys. zgonów na całym świecie, z czego dwie trzecie miało miejsce w Afryce. 

Badacze z różnych dziedzin próbują znaleźć sposób na walkę z komarami i przenoszonymi przez nie chorobami. Ostatnio pojawił się nawet pomysł genetycznego zmodyfikowania moskitów, by nie były w stanie przenosić pasożytów odpowiedzialnych za malarię. Ten pomysł budzi sporo kontrowersji, ale naukowcy nie przestają również szukać innych sposobów. 

Jednym z nich ma być rozpoznanie "preferencji smakowych" komarów. Badacze z Uniwersytetu w Pretorii w Republice Południowej Afryki uważają, że można powstrzymać rozprzestrzenianie się malarii, znajdując odpowiedź na pytanie: dlaczego komary niektórych gryzą chętniej niż innych?

Co przyciąga komary?

Naukowcy założyli, że jeśli znajdą czynnik chemiczny, który przyciąga komary do swoich ofiar, będzie można go później wykorzystać do tworzenia pułapek na insekty. Z drugiej strony, jeśli udałoby się znaleźć związek wydzielany przez ssaki, który zniechęca komary - można by go wykorzystać do produkcji substancji odstraszających. 

Warto wyjaśnić, że komary namierzają swoje ofiary za pomocą wskazówek wizualnych i śledząc wydychany CO2. Będąc bliżej, są w stanie również nawigować, korzystając ze śladów pary wodnej, fal ciepła i zapachów wydzielanych tak samo przez ludzi, jak i zwierzęta czy rośliny. 

Naukowcy chcieli zbadać, które z wydzielanych przez ludzi substancje przyciągają komary. Niestety nie jest to łatwa sprawa, ponieważ tylko znanych związków chemicznych wydzielanych przez człowieka jest ok. 500. Nie wiadomo, jak wiele kolejnych pozostało niezbadanych. Komary mogą być przyciągane również nie przez pojedyncze związki, a także przez ich kombinacje. 

Wstępne badania są jednak obiecujące. Prowadzono je na 20 ochotnikach, którzy nosili specjalne, silikonowe opaski zbierające substancje wydzielane przez skórę. Dzięki temu odkryto 31 nowych związków chemicznych wydzielanych przez skórę oraz udało się wskazać te, które najprawdopodobniej przyciągają moskity. 

Badania zostały omówione w The Conversation, ale na razie naukowcy nie ujawniają, o które substancje chodzi. Podkreślili jednak, że konieczne są dalsze badania, które pomogą potwierdzić ich wstępne wnioski. Badacze mają nadzieję, że wkrótce ich wyniki przyczynią się do pomocy w programach przeciwmalarycznych.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także