Lubisz kawę? Uważaj. Picie jej w nadmiarze może okazać się bardzo niebezpieczne

Lubisz kawę? Uważaj. Picie jej w nadmiarze może okazać się bardzo niebezpieczne

wawel kawa americana
wawel kawa americana
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
23.07.2021 19:33

Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził badania, na podstawie których wywnioskowano, że picie dużych ilości kawy może odbić się niekorzystanie na naszym zdrowiu.

Dla wielu poranek bez kawy jest rzeczą niewyobrażalną. Inni sięgają po nią kilka razy dziennie. Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Australii Południowej wykazują, że picie dużych ilości kawy jest bardzo szkodliwe dla zdrowia naszego mózgu.

Badaniu poddano 17702 osoby w wieku od 37 do 73 lat z bazy danych UK Biobank. W jego wyniku stwierdzono, że badani, którzy spożywali więcej niż 6 filiżanek kawy w ciągu dnia, mieli o 53 procent wyższe ryzyko zachorowania na demencję.

- Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Rocznie spożywa się na świecie ponad 9 miliardów kilogramów kawy. To kluczowe, by poznać potencjalne ryzyka zdrowotne związane z nią - mówi Kitty Pham, która przewodniczyła badaniom.

- To najobszerniejsze badanie związków między piciem kawy, objętością mózgu, ryzykiem zachorowania na demencję oraz ryzykiem udaru mózgu. Jest to też największe badanie, które uwzględnia dane z wolumetrycznego obrazowania mózgu oraz szeroki zakres czynników zakłócającychdodaje.

Jeśli chodzi o powiązanie spożycia kawy z ryzykiem wystąpienia udaru, tu zależności były znacznie mniej widoczne.

Problemy zdrowotne przez picie kawy - jak ich uniknąć?

Zdaniem badaczy, wyniki badań nie powinny nikogo nakłaniać do całkowitego porzucania kawy. Kluczem jest umiar. Zgodnie z wynikiem badania, ktoś, kto pije 6 lub więcej filiżanek kawy każdego dnia, powinien ograniczyć spożycie.

Jednak osoby, które po kawę sięgają rzadziej, również powinny zmienić swoje nawyki. Choć zdaniem badaczy przyczyny wpływania kawy na zdrowie mózgu nie są jeszcze znane, jednym z czynników, który powinien pomóc, jest prawidłowe nawodnienie organizmu. Profesor Hypponen sugeruje, by przy okazji picia kawy, sięgnąć także po odrobinę wody.

Mimo to warto podkreślić, że naukowcy wprost komunikują wypicie jednej czy dwóch filiżanek kawy w ciągu dnia nie jest niczym złym i nie należy się jej bać. Warto jednak nie przekraczać niebezpiecznej granicy spożywania ulubionego napoju.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (79)