Lodówka, która bezawaryjne działa już od 85 lat!

Lodówka, która bezawaryjne działa już od 85 lat!

Lodówka, która bezawaryjne działa już od 85 lat!
Źródło zdjęć: © ellenm1 / flickr / cc
09.07.2013 12:31

Często słychać narzekania na krótką żywotność aktualnie produkowanego sprzętu gospodarstwa domowego, podkreślone porównaniami do starszych, bardziej żywotnych urządzeń. Zdaje się to potwierdzać najnowsze odkrycie NY Post - do dziennikarzy tej gazety zgłosił się czytelnik, który w swoim mieszkaniu nadal korzysta z chłodziarki wyprodukowanej 85 lat temu!

Jest rok 1930. Prezydentem Polski jest Ignacy Mościcki, a Józef Piłsudski zostaje po raz drugi premierem. A tymczasem, po drugiej stronie oceanu, dziadkowie Marka Vaila kupują chłodziarkę typu "Top Globe" marki General Electric. Nie spodziewają się jednak, że urządzenie to będzie służyć jeszcze ich prawnukom.

Dokładna data produkcji lodowki nie jest znana - wiadomo, że zbudowana została między rokiem 192. a 1930. W chwili zakupu była szczytem techniki, naturalnym rozwinięciem modeli typu "Top Monitor", chłodziarek, w których agregat znajdował się na górnej części urządzenia. Trzeba było za nią sporo zapłacić - omawiany model w chwili zakupu kosztował 300 dolarów, co, biorąc pod uwagę inflacje, stanowi ekwiwalent dzisiejszych 4225 dolarów. General Electric produkowało urządzenia tego typu przez kolejne 6 lat - po tym czasie zakończono produkcję i przestawiono się na modele z płaskim sufitem.

Chociaż jest to najstarsza ciągle działająca chłodziarka w Stanach, to nie jest to całkowicie odosobniony przypadek - przedwojenne chłodziarki dalej działają w amerykańskich domach. Ciekawe, czy któreś z obecnie produkowanych urządzeń będzie ciągle sprawne za 8. lat?

Źródło: NY Post, PS, WP.PL

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)