Leż w łóżku przez 70 dni. NASA oferuje 15 700 dolarów uczestnikom badania

Naukowcy z NASA oferują pracę dorywczą dla osób uwielbiających leżenie w łóżku. Kto w imię nauki "poświęci" się i przeleży 70 dni, dostanie 15700 dolarów.

Leż w łóżku przez 70 dni. NASA oferuje 15 700 dolarów uczestnikom badania
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Arkadiusz Stando

17.09.2018 | aktual.: 26.02.2019 13:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

NASA po raz kolejny rozpoczyna badania nad "leżeniem w łóżku". Jego uczestnicy przez 70 dni mają leżeć w łóżku. Ale to nie wszystko. Oprócz tego muszą jeść, ćwiczyć a nawet myć się, będąc cały czas w tej samej pozycji. Naukowcy będą w tym czasie monitorować ich organizmy.

Badacze sprawdzą ciśnienie krwi, tętno, ilość zużywanej energii, spadek masy oraz nastrój pacjentów. Efekty badań mają pozwolić lepiej zrozumieć efekty życia w kosmosie, gdzie nie ma grawitacji, a praca ludzkiego ciała jest znacznie ograniczona.

Dla osób uwielbiających lenistwo i leżenie w łóżku, może wydawać się to pracą marzeń. Ale NASA wielokrotnie prowadziła już podobne badania i nawet najbardziej zagorzali fani wypoczynku szybko mieli dosyć. Z tego względu uczestnikom proponuje się ustalenie sobie celu, który mogą zrealizować podczas 70-dniowego leżenia. Najczęściej są to lekcje języka online.

NASA prowadzi przeróżne badania tego typu. W innych eksperymentach zamyka się ochotników w budynkach symulujących bazy marsjańskie, księżycowe czy kosmiczne. Wówczas uczestnicy badania są całkowicie odizolowani od społeczeństwa. W przypadku tego testu jest jednak inaczej. Członkowie rodziny i znajomi mogą swobodnie odwiedzać uczestników.

W 2014 roku taki eksperyment przeszedł Andrew Iwanicki, któremu NASA zapłaciła za 70 dni snu ponad 18000 dolarów. Jego wrażenia opisał wówczas amerykański portal Vice. Uczestnik badania nie był w stanie nawet ustać na nogach po tak długim czasie w spoczynku.

Lubisz zakupy? Zobacz oferty na stronie eMAG.pl kody rabatowe.

wiadomościtechnologiakosmos
Komentarze (13)