Leopard 2. Niemiecki czołg w polskiej armii

Leopard 2. Niemiecki czołg w polskiej armii
Źródło zdjęć: © PAP | Lech Muszyński
Bolesław Breczko

Czołgi Leopard 2 trafiły do polskiego wojska w 2002 roku. Było to 128 wozów w wersji 2A4 wyprodukowanych w latach 1985-87. Natomiast w 2013 Polska podpisała z Niemcami umowę na dostawę kolejnych 119 używanych maszyn w wersjach 2A4 oraz nowszej 2A5. Czołgi trafiły do 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie oraz 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Teraz Leopardy z Żagania trafią do 1. Brygady Pancernej w Wesołej k. Warszawy, gdzie zastąpią czołgi PT-91 Twardy.

1 / 4

Zbudowano ponad dwa tysiące sztuk Leopardów 2

Obraz
© Materiały prasowe | MON

Prace nad Leopardem 2 rozpoczęły się w latach 70. ubiegłego wieku, a do służby czołg wszedł w 1979 roku. Od tamtego czasu zbudowano ponad 2 100 sztuk tych pojazdów w różnych wersjach. Większość z nich trafiła na eksport. Niemieckie czołgi służą obecnie w siłach zbrojnych 18 krajów. Są to: Austria, Kanada, Chile, Dania, Finlandia, Niemcy, Grecja, Indonezja, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Katar, Singapur, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Turcja.

2 / 4

Tureckie Leopardy stały się celem bojowników z ISIS

Obraz
© Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Czołgi Leopard 2 brały udział w misjach zbrojnych i działaniach wojennych w Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Afganistanie oraz w Syrii, gdzie w konflikcie z tzw. państwem islamskim używa ich turecka armia. Turcja dysponuje 354 czołgami Leopard 2A4, część z nich w sierpniu 2016 roku została włączona do misji „Tarcza Eufratu” w Syrii. Od tamtej pory 10 tureckich Leopardów 2A4 zostało zniszczonych lub przejętych przez ISIS. Przeciw nim użyto ręcznych wyrzutni pocisków przeciwpancernych lub zamachowców-samobójców w samochodach wyładowanych materiałami wybuchowymi. Była to największa liczba Leopardów 2, jaka została zniszczona w trakcie działań zbrojnych.

3 / 4

Polskie Leopardy to wersje 2A4 i 2A5

Obraz
© Wikimedia Commons CC0

Polska ma Leopardy w wersjach 2A4 i 2A5. Główne różnice pomiędzy tymi modelami dotyczą opancerzenia, systemów kierowania ogniem, nawigacji i obserwacji. Najbardziej widoczna jest różnica w pancerzu czołowym w modelu 2A5 (w kształcie klina), zmieniony został też rozkład opancerzenia, dodano kompozytowe osłony gąsienic, a wnętrze przedziału załogi wyłożono matami przeciwodłamkowymi. W wersji 2A5 zarówno dowódca, jak i działonowy otrzymali niezależne termowizyjne urządzenia obserwacyjne, mechanizmy sterowania zostały wymienione z hydraulicznych na elektryczne, zainstalowano nowe systemy hamowania odrzutu oraz nawigacji GPS.

4 / 4

Starsze modele polskich Leopardów mają być zmodernizowane do wersji 2PL

Obraz
© Forum | jacek szydlowski

W 2016 roku na targach wojskowych w Kielcach zaprezentowany został czołg Leopard 2PL, czyli polska modernizacja Leoparda 2A4. Unowocześnieniu względem poprzedniej wersji uległo opancerzenie (dodatkowa osłona balistyczna i maty przeciwodłamkowe), systemy celowania i obserwacji (kamera termowizyjna trzeciej generacji dla dowódcy i działonowego oraz dzienno-nocna kamera KPP-1 dla kierowcy), system prowadzenia ognia (elektroniczny spust armaty), a także wprowadzono zmiany umożliwiające strzelanie nowoczesną amunicją. Docelowo do standardu Leopard 2PL mają zostać dostosowane wszystkie polskie Leopardy 2A4.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (265)