Leonidy 2019: rój meteorytów zobaczymy już w ten weekend

Leonidy 2019: rój meteorytów zobaczymy już w ten weekend
Źródło zdjęć: © iStock.com

16.11.2019 12:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Leonidy to jeden z najlepiej znanych rojów meteorytów, jakie można obserwować na polskim niebie. Już w ten weekend będzie można obserwować spadające gwiazdy, podczas którego zobaczymy nawet tysiąc meteorytów na godzinę.

Leonidy to obok Perseidów jeden z najlepiej znanych rojów meteorytów. W przeciwieństwie do letniego deszczu meteorytów, ten jest jednym z najszybciej poruszających się, a jego prędkość dochodzi nawet do 72 km/s. Nazwa roju pochodzi od gwiazdozbioru Lwa, gdzie spadające gwiazdy mają swój punk przecięcia. Meteoryty są pozostałością po komecie Tempel – Tuttle.

Coroczny deszcze Leonidów jest jednym z najciekawszych wydarzeń, jakie mają miejsce na nocnym niebie o tej porze roku. Rój możemy obserwować od 10 do 23 listopada, jednak maksimum będzie miało miejsce już w ten weekend. Nad Polską będziemy mogli wtedy zobaczyć nawet ponad tysiąc spadających gwiazd na godzinę - będzie to miało miejsce w nocy z 17 na 18 listopada.

Najbardziej spektakularne deszcze meteorytów z roju Leonidów miały miejsce w przeszłości i powtarzają się co 33 lata. W roku 1833 w Ameryce Północnej odnotowano prawie 26 700 meteorów na godzinę, zaś w 1966 - 140 000 spadających gwiazd na godzinę. Chociaż w tym roku zaobserwujemy deszcz Leonidów o mniejszej intensywności, to i tak będzie to bardzo widowiskowe zjawisko.

Do oglądania Leonidów nie są potrzebne specjalne przyrządy. W weekend będzie je widać na niebie gołym okiem, chociaż najlepiej będzie się w celu obserwacji udać z dala od miejskich świateł. Naukowcy szacują, że następny bardzo obfity deszcz spadających gwiazd będzie miał miejsce w 2034 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)