Lek na koronawirus dostarczy Fujifilm? III faza badań klinicznych trwa

Lek na koronawirus dostarczy Fujifilm? III faza badań klinicznych trwa
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

02.04.2020 15:36, aktual.: 02.04.2020 21:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fujifilm Toyama Chemical Co., Ltd ogłosił 31 marca br. rozpoczęcie III fazy badań klinicznych leku przeciwwirusowego przeciw grypie Avigan Tablet pod kątem jego skuteczności w zwalczaniu COVID-19, infekcji oddechowej wywoływanej przez SARS-CoV-2.

W marcu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że koronawirus SARS-CoV-2 doprowadził do globalnej pandemii. Liczba zakażonych 2 kwietnia przekroczyła 950 tys. osób, z czego w Polsce odnotowano 2633 przypadki.

Liczba chorych cały czas rośnie, a badania nad skutecznym lekiem podejmują kolejne firmy, w tym Fujifilm. Avigan, opracowany i dystrybuowany przez Fujifilm Toyama Chemical Co., Ltd, został zatwierdzony do produkcji i sprzedaży jako lek przeciwwirusowy przeciwko grypie w Japonii. Może się jednak okazać skuteczny również w walce z COVID-19.

Ze względu na mechanizm selektywnego hamowania polimerazy RNA zaangażowanej w replikację wirusa grypy, Avigan może potencjalnie wywierać działanie przeciwwirusowe na nowy koronawirus, ponieważ jest sklasyfikowany w tym samym typie wirusa o pojedynczej nici RNA co grypa.

W 2014 roku Avigan Tablet został zatwierdzony do produkcji i sprzedaży w Japonii, jako lek przeciwwirusowy, przeciwko grypie. Od tego czasu może być włączany do wsparcia leczenia przy zakażeniu innymi wirusami, jednak decyzja o skuteczności takich działań jest w rękach japońskiego rządu.

Avigan jest produkowany i dystrybuowany wyłącznie na żądanie rządu japońskiego i dostarczany zgodnie z wytycznymi odpowiednich władz, stąd nie jest powszechnie dostępny na całym świecie.

Na początku marca firma Fujifilm rozpoczęła zwiększoną produkcję Aviganu, a teraz planuje rozpocząć współpracę z krajowymi i zagranicznymi partnerami, odpowiadając na potrzeby japońskiego rządu i innych krajów. Odkąd firma rozpoczęła pomoc w zwalczaniu COVID-19, odnotowała również bardzo dobre wyniki giełdowe.

Lek to oczywiście tylko jeden z elementów, nad którymi pracują międzynarodowe zespoły specjalistów. Na całym świecie trwają również prace nad szczepionką, jednak prawdopodobnie będziemy musieli poczekać na nią kilkanaście miesięcy.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)