Trwa ładowanie...
d4667uo

Koronawirus. Lek coraz bliżej? Przełomowe badania polskich naukowców

Prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej, laureat nagrody FNP zbadał enzym, który może okazać się kluczowy w zwalczaniu koronawirusa SARS-CoV-2. Dzięki temu odkryciu mogą przyspieszyć prace nad lekiem oraz sposobami diagnostyki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowe badanie nad koronawirusem może przyspieszyć prace nad lekiem
Nowe badanie nad koronawirusem może przyspieszyć prace nad lekiem (Shutterstock.com)
d4667uo

- Jest to właśnie to najważniejsze białko - wśród wielu zidentyfikowanych - o którym tajemniczo mówią firmy poszukujące superszybkiego testu diagnostycznego – tak o zbadanym enzymie mówi prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej, laureat nagrody FNP za rok 2019 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach.

SARS-CoV-2 Mpro, czyli omawiany powyżej enzym, jest odpowiedzialny za cięcie białek niezbędnych wirusowi do replikacji. Znajomość tego enzymu może pozwolić na opracowanie metody, która powstrzymałaby wirus przed replikacją, a tym samym - zabiłaby go.

O ile w przypadku przeciwdziałania zakażeniom i opracowaniu szczepionki badania polskich naukowców mogą mieć mniejsze znaczenie, niż wcześniejsze odkrycia chińskich badaczy, to w przypadku potencjalnego leku dają spore nadzieje. Co więcej zebrane informacje mogą posłużyć także do szybszej diagnostyki COVID-19.

d4667uo

- Gdyby opracować lek, który inhibitowałby działanie tego enzymu (hamowałby jego aktywność - PAP), to praktycznie zabijamy koronawirusa. To wiadomo z poprzedniej epidemii koronawirusa - SARS - mówi naukowiec w rozmowie z PAP. - Jeśli potraktujemy ten enzym jako zamek, to my dorobiliśmy do niego klucz - dodaje.

Zobacz też: Koronawirus. Jak się przed nim uchronić? Nie wystarczy mycie rąk

Naukowiec zwrócił uwagę, że podobny enzym znaleźć można również w SARS-CoV i miał dużą rolę w powstrzymaniu epidemii SARS w 2002-2003 roku . Ten "klucz" pozwala na mapowanie enzymu, dzięki czemu nie tylko łatwiej będzie opracować skuteczny lek. Badania pozwolą na łatwiejsze dopasowanie już istniejących leków.

d4667uo

Badania SARS-CoV Mpro i SARS-CoV-2 Mpro trwają na całym świecie, jednak polscy badacze dokonali w tej kwestii przełomu. Towarzyszącym temu odkryciem było potwierdzenie faktu, że SARS-CoV-2 Mpro nie jest podobny do żadnego enzymu występującego w ludzkim organizmie. Oznacza to, że potencjalne leki nie będą szkodliwe dla nas i będą działały jedynie na wirusa.

To odkrycie wraz z wcześniejszymi ustaleniami badaczy, może znacząco przyspieszyć prace nad lekiem i szczepionką. Co więcej daje możliwość na opracowanie skuteczniejszych metod diagnostycznych COVID-19. Z badaniami można zapoznać się w bioRxiv.

d4667uo

Podziel się opinią

Share
d4667uo
d4667uo
Więcej tematów