Trwa ładowanie...
d3cylfk

Lek, który zmniejsza śmiertelność COVID-19 może się skończyć. Eksperci alarmują

Deksametazon, czyli powszechnie stosowany kortykosteroid, może zmniejszać śmiertelność COVID-19 nawet o jedną trzecią. Eksperci ostrzegają jednak, że nadmierne zainteresowanie lekiem i gromadzenie jego zapasów może sprawić, że stanie się trudno dostępny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Eksperci boją się, że obecne zapasy deksametazonu mogą szybko się skończyć.
Eksperci boją się, że obecne zapasy deksametazonu mogą szybko się skończyć. (ONS)
d3cylfk

Ujawnienie skuteczności stosowania deksametazonu w leczeniu chorych na COVID-19 wywołało entuzjazm na całym świecie. Powszechnie dostępny i tani lek rozbudził nadzieję na skuteczniejszą walkę z pandemią. Na razie lekarze nie zgłaszają problemów z jego ilością, ale eksperci nie wykluczają, że już wkrótce może się to zmienić.

Deksametazon w leczeniu COVID-19

Stephen Schondelmeyer, dyrektor Pharmaceutical Research in Management and Economics Institute z University of Minnesota zauważył, że wiadomość o efektach stosowania deksametazonu sprawiła, że coraz więcej osób robi zapasy tego produktu. Przez to zmniejsza się dostępność leku na rynku.

d3cylfk

- Wydaje się, że gromadzenie i spekulacyjne zamówienia już się rozpoczęły - potwierdza Emer Cooke ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Dodaje jednak, że - prawdopodobnie jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy wystąpi globalny niedobór.

Zobacz też: Tłumy w sklepach. Przyszłość galerii handlowych dalej stoi pod znakiem zapytania.

Zdaniem lekarzy sytuacja może być wyjątkowo trudna w przypadku deksametazonu w postaci dożylnej. Jest to preferowana postać leku, ale bardziej skomplikowana w produkcji niż doustny deksametazon.

d3cylfk

Skuteczność deksametazonu została potwierdzona w trakcie badań "RECOVERY", w którym uczestniczyło ponad 6400 pacjentów, spośród których 2104 otrzymało leki – doustnie lub dożylnie. Okazuje się, że sposób podania leku może wpływać na jego skuteczność. Deksametazon w postaci tabletek trudno podać u pacjentów podłączonych do respiratorów, a u osób z problemami żołądkowo-jelitowymi mogą pojawić się trudności w jego wchłanianiu.

Zwiększona produkcja leku może być wyzwaniem

Lek jest produkowany głównie przez dwie indyjskie firmy – Wockhardt i Cadila Healthcare. Wockhardt ma obecnie „bardzo ograniczoną” podaż, jeśli chodzi o eksport, ale ma „ogromną zdolność” do wytwarzania zarówno doustnego, jak i dożylnego deksametazonu. Firma jest w stanie zwiększyć produkcję leku, jak zapewniał jej prezes w oświadczeniu z 17 czerwca 2020 roku.

Produkcja dożylnej postaci deksametazonu jest znacznie trudniejsza i wymaga bardzo sterylnych warunków, aby zapobiec liczbie groźnych drobnoustrojów w leku. Problemem są również testy jakości produktu. Przykładowo Stany Zjednoczone od października 2019 roku nie kupują deksametazonu w wersji dożylnej od Cadila Healthcare. Firma miała wiele trudności z amerykańską Agencją ds. Żywności i Leków, która zarzucała jej liczne niedociągnięcia.

d3cylfk

Cooke z WHO podkreśla, że wyzwaniem jest zakup leków od sprawdzonych dostawców, którzy gwarantują wysoką jakość deksametazonu.

- Istnieje duże ryzyko, że nieuczciwi producenci będą oferować niespełniające standardów lub sfałszowane opcje – zaznacza ekspert. Dodaje też, że zaufani producenci powinni sprostać rosnącemu popytowi, ale jeśli gromadzenie i spekulacyjne zamówienia będą kontynuowane może pojawić się chaos.

d3cylfk

Podziel się opinią

Share

d3cylfk

d3cylfk
Więcej tematów