Deksametazon - przełom w walce z koronawirusem? WHO komentuje
Brytyjscy naukowcy 16 czerwca ogłosili, że deksametazon jest pierwszym lekiem, dla którego potwierdzono skuteczność w walce z COVID-19. WHO przyznaje, że to "naukowy przełom", ponieważ pierwszy raz stwierdzono zmniejszenie śmiertelności pacjentów.
Wczoraj, 16 czerwca brytyjscy badacze poinformowali, że deksametazon jest pierwszym naprawdę skutecznym lekiem, który ratuje życie pacjentom walczącym z infekcją wywołaną koronawirusem.
- Jest to pierwsze sprawdzone leczenie, które zmniejsza śmiertelność u pacjentów z COVID-19, leczonych przy pomocy podawania tlenu lub respiratora - oświadczył dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus w oświadczeniu wydanym niedługo po publicznym ogłoszeniu wyników badań brytyjskich naukowców.
- Gratuluję rządowi brytyjskiemu, uniwersytetowi w Oxfordzie oraz wielu szpitalom i pacjentom w Wielkiej Brytanii, którzy przyczynili się do tego ratującego życie przełomu naukowego - dodał dyrektor WHO.
WHO oświadczyło również, że otrzymali od Brytyjczyków pierwsze informacje na temat badań klinicznych. Jak podkreśla Tedros, ogromnie ważne jest to, że lek podany pacjentom będącym w grupie testowej nie wywołał żadnych skutków ubocznych. W najbliższych dniach Światowa Organizacja Zdrowia przeprowadzi własną analizę, by zyskać pewność co do skuteczności leku.
Co to jest deksametazon?
Deksametazon to niedrogi lek przeciwzapalny z rodziny sterydów. Stosuje się go m.in. w leczeniu reumatyzmu, alergii i chorób skóry. Jego popularność wynika ze stosunkowo niskiej ceny (ok. 24 zł za opakowanie) oraz dostępności niemal na całym świecie.
Specjaliści jednak ostrzegają, by nie stosować deksametazonu samodzielnie i przestrzegają przez samodzielnym stawianiem diagnozy. Deksametazon został przetestowany u najciężej chorych pacjentów walczących z COVID-19 i podobnie jak inne leki sterydowe, powinien być stosowany jedynie pod nadzorem lekarza.
Szczegółowe informacje na temat koronawirusa w Polsce i na świecie, uzyskasz, zapisując się na nasz specjalny newsletter.