WP

Legendarny japoński pancernik "Hiei" odnaleziony. Dopiero 77 lat po zatonięciu

77 lat po zatonięciu wreszcie udało się odnaleźć wrak japońskiego pancernika "Hiei". Do odkrycia przyczynił się zespół Paula Allena, jednego z założycieli Microsoftu. To właśnie jego przedsiębiorstwo natrafiło na wrak okrętu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pancernik "Hiei" brał udział w kilku słynnych bitwach
Pancernik "Hiei" brał udział w kilku słynnych bitwach (Paul G. Allen's Vulcan Inc.)
WP

Pancernik "Hiei" został zatopiony podczas I bitwy pod Guadalcanalem, w wyniku starcia morskiego pomiędzy flotą Japonii oraz Stanów Zjednoczonych. Bitwa rozegrała się na wodach archipelagu Wysp Salomona. I tam właśnie przez wiele lat szukano wraku, ale bez skutku.

Od 77 lat leżał na dnie morza i nikt nie był w stanie odnaleźć jego lokalizacji. W końcu wrak został odkryty 31 stycznia przez ekipę badawczą firmy R/V Petrel. Około rok wcześniej natrafili na ślady wraku korzystając z sonaru mieszczącego się na statku.

WP

Analiza danych z sonaru nie była jednoznaczna. Był to tylko wrak i mimo zbieżnej lokalizacji, nie musiał być to właśnie pancernik "Hiei". Żeby sprawdzić znalezisko, należało zejść pod wodę. A to wymagało odpowiednich przygotowań. Okręt znajdował się prawie kilometr pod powierzchnią wody.

Czytaj też: Niemieckie podzespoły w rosyjskim uzbrojeniu. Embargo nie działa

Przedsiębiorstwo R/V Petrel zostało założone przez współtwórce Microsoftu, Paula Allena. Jednym z jego marzeń jest odnalezienie wszystkich wraków słynnych okrętów. Jednym z takich okrętów był japoński pancernik.

Źródło: Paul G. Allen's Vulcan Inc.
WP

"Hiei" został zwodowany 21 listopada 1912 roku. Okręt służył zarówno w I jak i II wojnie światowej. Jego nazwa pochodzi od legendarnego miejsca - góry na północny wschód od Kioto. Znajdują się na niej grobowce władców Japonii.

Przed pechową bitwą pod Guadalcanalem, "Hiei" brał udział między innymi w osłonie inwazji na Aleuty. Wraz z pancernikami "Kongo" oraz "Kirishima" były wsparciem, jednak nie brały bezpośredniego udziału w walce. W tym samym czasie działa się słynna bitwa o Midway.

Kilka miesięcy później, 10 listopada 1942 "Hiei" oraz bratnia jednostka "Kirishima" wypłynęły z portu w Shortland. Ich celem było amerykańskie lotnisko na wyspie Guadalcanal. Doszło wówczas do morskiej bitwy, w której "Hiei" zebrał spore obrażenia. Nie ma pewności, w jakich okolicznościach dokładnie zatonął okręt. Prawdopodobnie został dobity, z racji niemożliwości naprawy i ewakuacji marynarzy. Rozkazowi sprzeciwiał się sam admirał Yamamoto, ale mimo to okręt zniszczono. W wyniku bitwy zginęło 188 członków załogi, reszta została uratowana przez niszczyciele.

Zobacz też: ORP Generał Kazimierz Pułaski rozpoczął misję w NATO. Trwają pierwsze manewry

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP