Trwa ładowanie...
d39ulgs

Legendarny japoński pancernik "Hiei" odnaleziony. Dopiero 77 lat po zatonięciu

77 lat po zatonięciu wreszcie udało się odnaleźć wrak japońskiego pancernika "Hiei". Do odkrycia przyczynił się zespół Paula Allena, jednego z założycieli Microsoftu. To właśnie jego przedsiębiorstwo natrafiło na wrak okrętu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pancernik "Hiei" brał udział w kilku słynnych bitwach
Pancernik "Hiei" brał udział w kilku słynnych bitwach (Paul G. Allen's Vulcan Inc.)
d39ulgs

Pancernik "Hiei" został zatopiony podczas I bitwy pod Guadalcanalem, w wyniku starcia morskiego pomiędzy flotą Japonii oraz Stanów Zjednoczonych. Bitwa rozegrała się na wodach archipelagu Wysp Salomona. I tam właśnie przez wiele lat szukano wraku, ale bez skutku.

Od 77 lat leżał na dnie morza i nikt nie był w stanie odnaleźć jego lokalizacji. W końcu wrak został odkryty 31 stycznia przez ekipę badawczą firmy R/V Petrel. Około rok wcześniej natrafili na ślady wraku korzystając z sonaru mieszczącego się na statku.

Analiza danych z sonaru nie była jednoznaczna. Był to tylko wrak i mimo zbieżnej lokalizacji, nie musiał być to właśnie pancernik "Hiei". Żeby sprawdzić znalezisko, należało zejść pod wodę. A to wymagało odpowiednich przygotowań. Okręt znajdował się prawie kilometr pod powierzchnią wody.

d39ulgs

Czytaj też: Niemieckie podzespoły w rosyjskim uzbrojeniu. Embargo nie działa

Przedsiębiorstwo R/V Petrel zostało założone przez współtwórce Microsoftu, Paula Allena. Jednym z jego marzeń jest odnalezienie wszystkich wraków słynnych okrętów. Jednym z takich okrętów był japoński pancernik.

Źródło: Paul G. Allen's Vulcan Inc.

"Hiei" został zwodowany 21 listopada 1912 roku. Okręt służył zarówno w I jak i II wojnie światowej. Jego nazwa pochodzi od legendarnego miejsca - góry na północny wschód od Kioto. Znajdują się na niej grobowce władców Japonii.

d39ulgs

Przed pechową bitwą pod Guadalcanalem, "Hiei" brał udział między innymi w osłonie inwazji na Aleuty. Wraz z pancernikami "Kongo" oraz "Kirishima" były wsparciem, jednak nie brały bezpośredniego udziału w walce. W tym samym czasie działa się słynna bitwa o Midway.

Kilka miesięcy później, 10 listopada 1942 "Hiei" oraz bratnia jednostka "Kirishima" wypłynęły z portu w Shortland. Ich celem było amerykańskie lotnisko na wyspie Guadalcanal. Doszło wówczas do morskiej bitwy, w której "Hiei" zebrał spore obrażenia. Nie ma pewności, w jakich okolicznościach dokładnie zatonął okręt. Prawdopodobnie został dobity, z racji niemożliwości naprawy i ewakuacji marynarzy. Rozkazowi sprzeciwiał się sam admirał Yamamoto, ale mimo to okręt zniszczono. W wyniku bitwy zginęło 188 członków załogi, reszta została uratowana przez niszczyciele.

Zobacz też: ORP Generał Kazimierz Pułaski rozpoczął misję w NATO. Trwają pierwsze manewry

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d39ulgs

Podziel się opinią

Share

d39ulgs

d39ulgs
Więcej tematów