Trwa ładowanie...
dug5fq4

ORP Generał Kazimierz Pułaski rozpoczął misję w NATO. Trwają pierwsze manewry

Polska fregata ORP Generał Kazimierz Pułaski od 1 stycznia należy do Sił Odpowiedzi NATO. W ostatnich dniach okręt stacjonował w norweskim Bergen, przygotowując się do manewrów, które rozpoczęły się 5 lutego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polski okręt bierze udział w ważnych manewrach
Polski okręt bierze udział w ważnych manewrach (ADAM NOCON/East News)
dug5fq4

Od 1 lutego polska jednostka ORP Generał Kazimierz Pułaski należy do składu 1 Grupy Stałego Zespołu Okrętów NATO (Standing NATO Maritime Group One). Wizyta w Bergen miała przygotować okręt wraz z załogą na płynne dołączenie do grupy NATO.

Podczas wizyty odbył się cały szereg spotkań. Dotyczyły przede wszystkim wprowadzenia do wspólnej koordynacji działań na wszelkich płaszczyznach podczas aktywności na morzu. Było to szczególnie ważne nie tylko ze względu na dołączenie do Sił Odpowiedzi NATO, ale też ze względu na udział w międzynarodowym ćwiczeniu.

5 lutego okręt ORP Generał Kazimierz Pułaski wraz z całym składem SNMG1 oraz okrętami towarzyszącymi wypłynęły w morze. Rozpoczęto wówczas manewry TG-19, które mają potrwać do 15 lutego.

dug5fq4

TG-19 Dynamic Guard - to międzynarodowe manewry organizowane przez Norwegię. Biorą w nim udział okręty z SNMG1, czyli grupy do której dołączył ORP Generał Kazimierz Pułaski. Będą im towarzyszyć jednostki nawodne i podwodne z Francji, Hiszpanii, Norwegii, Danii, Holandii oraz Niemiec.

Zobacz też: Wojska obrony cyberprzestrzeni. MON w końcu zdradza, co z nimi będzie

Podczas serii spotkać uzgadniano szczegóły dotyczące przede wszystkim bezpieczeństwa oraz efektywności manewrów. Dynamic Guard ma przede wszystkim pomóc budować współpracę między jednostkami.

dug5fq4

SNMG1 składa się z amerykańskiego flagowego niszczyciela rakietowego USS Gravely (DDG107), niemieckiego okrętu zaopatrzeniowego FGS Spessart (A1442) oraz polskiej fregaty rakietowej ORP Generała Kazmierza Pułaskiego (FRR 272). Polski okręt od 1 stycznia 2019 roku należy do Sił Odpowiedzi NATO.

Czytaj też: Ruszyła budowa ORP "Albatros". To drugi okręt typu Kormoran II

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też wideo: Rosyjski sprzęt wojskowy na paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa

Źródło: Agencja Lotnicza Altair

dug5fq4

Podziel się opinią

Share

dug5fq4

dug5fq4
Więcej tematów