Lansowały się na Instagramie. Pomogły namierzyć majątek oligarchów

Lansowały się na Instagramie. Pomogły namierzyć majątek oligarchów

Pasierbica Ławrowa straciła swój majątek.
Pasierbica Ławrowa straciła swój majątek.
Źródło zdjęć: © Getty Images
Konrad Siwik
03.04.2022 11:18

Luksusowe i beztroskie życie rosyjskich oligarchów powoli dobiega końca. W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę zostali objęci sankcjami, a w namierzeniu ich majątku nieświadomie pomagają ich pasierbice, byłe żony i kochanki.

Kilka tygodni po rozpoczęciu przez Rosję wojny w Ukrainie sieć obiegła seria zdjęć z Instagrama, na których młoda Rosjanka robi dzióbek do aparatu i bawi się w bikini na luksusowym jachcie. Kobieta z fotografii to Polina Kovaleva, rzekoma pasierbica rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.

Chwalenie się cudownym życiem nie wyszło jej na dobre. Wielka Brytania – gdzie na co dzień mieszka Rosjanka – po tym, jak zdjęcia zrobiły furorę w sieci, zamknęła przed Kovalevą granice, a także zajęła jej londyński majątek na czele z mieszkaniem w dzielnicy Kensington wartym 4,4 mln funtów (24 mln zł).

Sprawa Igora Sieczina czołowego współpracownika Putina to kolejny przykład nieroztropnych działań na Instagramie. Zyskał on sławę jako osoba wtajemniczona w sprawy Kremla, a także prezes, a później dyrektor generalny rosyjskiego państwowego koncernu naftowego Rosnieft. Konto na Instagramie jego byłej żony jako pierwsze połączyło go z wartym 120 milionów dolarów mega jachtem Amore Vero, który został skonfiskowany w marcu przez francuskich urzędników.

W wyniku wspólnego śledztwa organizacji Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) i niezależnej rosyjskiej gazety "Nowaja Gazieta" opublikowano raport, w którym powiązano zdjęcia z Instagrama z trasą statku przez Morze Śródziemne. Francuskie Ministerstwo Gospodarki i Finansów podało, że Sieczin jest głównym udziałowcem firmy, która jest właścicielem statku Amore Vero.

Zdjęcia z Instagrama pomogły zweryfikować jacht należący do oligarchy.
Zdjęcia z Instagrama pomogły zweryfikować jacht należący do oligarchy. © CRIME AND CORRUPTION REPORTING PROJECT

Warto zaznaczyć, że w działania mające na celu namierzenie rosyjskich oligarchów i osób z nimi powiązanych jest zaangażowany zespół aktywistów założony przez uwięzionego rosyjskiego opozycjonistę Aleksieja Nawalnego. Zdjęcia opublikowane przez Marię Pevchick, szefową śledztw w Fundacji Antykorupcyjnej stały się idealnym przykładem na to, że nawet niepozorny post na Instagramie może stać się dowodem pogrążającym zwolenników Putina.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie