Rosja skompromitowała się w terenie. Eksperci: Putin może planować eskalację cyberwojny
Wojna w Ukrainie rozgrywa się na wielu frontach, w tym w cyberprzestrzeni. Nieprzewidywalne plany Rosji jak dotąd kończyły się dla niej kompromitacją. Eksperci twierdzą, że Władimir Putin może teraz planować eskalację cyberwojny.
02.04.2022 | aktual.: 02.04.2022 19:10
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa i amerykańscy wojskowi pozostają w stanie podwyższonej gotowości na wypadek potencjalnych ataków ze strony Rosji. Ich zdaniem ten największy jeszcze nie nastąpił, a bitwa w sieci wciąż się zaostrza.
Brytyjscy oficerowie wywiadu ostrzegli pod koniec tygodnia, że Rosja coraz częściej szuka celów cybernetycznych, ponieważ jej naziemna kampania wojskowa na Ukrainie utknęła w martwym punkcie – donosi agencja prasowa Associated Press. Niedawno ujawniono również, że rosyjscy hakerzy próbowali przeniknąć do sieci NATO i wojsk niektórych krajów Europy Wschodniej.
Cyberwojna może się zaostrzyć
Wydarzenia te pokazują, że "sprawy na froncie cybernetycznym nabierają tempa" – powiedziała w rozmowie z "The Guardian" Theresa Payton, ekspertka ds. cyberbezpieczeństwa i była dyrektor ds. informatyki Białego Domu. "Powinniśmy przygotować się na najgorsze i działać najlepiej, jak potrafimy" – dodała.
Putin może grać na zwłokę i zlecać swoim operatorom infiltrację przeciwników, a następnie czekać na odpowiedni moment na przeprowadzenie ataku cybernetycznego. "Możliwe, że ataki cyfrowe są w toku i nie są w pełni rozumiane we mgle wojny lądowej" – przypuszcza Payton.
"Wiemy, że Rosja jest dość zaawansowana w inwigilacji cybernetycznej i szpiegowaniu swoich przeciwników, dlatego możemy założyć, że chciałaby się dowiedzieć o sankcjach i innych informacjach wywiadowczych" – powiedział Glenn S. Gerstell, były doradca generalny Agencji Bezpieczeństwa Narodowego i Centralnej Służby Bezpieczeństwa.
Zdaniem eksperta trudno jest przewidzieć, jakiego rodzaju ofensywę rozpocznie Rosja, ponieważ jej strategia w całym konflikcie była nieprzewidywalna. "Kiedy zaczną przegrywać, Putin może odejść od tego, co uważamy za racjonalną kalkulację ryzyka i nagrody" – uważa Gerstell. "Jeśli jego rządy są zagrożone, nie ma wątpliwości, jakie progi może przekroczyć, jeśli chodzi o odpowiedź cybernetyczną" - dodaje.