Trwa ładowanie...

Lądowanie łazika Perseverance. W tym momencie świat wstrzymał oddech

Łazik Perseverance jest już na powierzchni Marsa. Lądowanie było transmitowane niemal - ze względu na odległość - na żywo. Oto moment, który z zapartym tchem śledził prawie cały świat.
Share
MARS 2020 - lądowanie (wizualizacja)
MARS 2020 - lądowanie (wizualizacja)Źródło: NASA
d3br025

Gdy Perseverance dotykał kołami powierzchni Marsa, na Ziemi wciąż oczekiwaliśmy w napięciu. Kiedy w końcu zobaczyliśmy nagranie, to - jak słusznie zauważył gen. Mirosław Hermaszewski - oglądaliśmy wydarzenia historyczne.

Wszystko za sprawą odległości i wynikających z niej przesunięć w transmisji. Choć mamy wrażenie, że oglądamy wydarzenia na żywo, to w praktyce dane przesyłane znad powierzchni Marsa docierają na Ziemię z kilkunastominutowym opóźnieniem.

Jak przebiegało lądowanie? Obejrzyjmy filmowy zapis historycznego wydarzenia.

d3br025

Udało się! Zobacz radość po lądowaniu łazika Perseverance

O 21:55 polskiego czasu w centrum kontroli lotów NASA rozległy się radosne okrzyki i oklaski. Najtrudniejszy element marsjańskiej misji - lądowanie - przebiegł bez przeszkód i Perseverance bezpiecznie wylądował.

Rozpoczął tym samym nowy etap w eksploracji Czerwonej Planety, co udowodnił chwilę później, przesyłając na Ziemię pierwszą fotografię wykonaną na powierzchni Marsa podczas swojej misji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3br025

Podziel się opinią

Share
d3br025
d3br025
Więcej tematów