Kultowe urządzenia z czasów PRL
Czasy PRL-u był specyficznym okresem w historii naszego kraju. Niektórzy mówią, że to najgorszy czas ich w życiu, zaś inni uważają, że "za komuny żyło się znacznie lepiej". Tym razem, z łezką w oku proponujemy wam małą sentymentalną podróż, która pozwoli nam przypomnieć rzeczywistość, w jakiej niektórzy z nas mieli okazję się wychować. Na kolejnych slajdach prezentujemy najbardziej znane urządzenia. Które z nich trzymacie jeszcze w domu?
Czasy PRL-u był specyficznym okresem w historii naszego kraju. Niektórzy mówią, że to najgorszy czas ich w życiu, zaś inni uważają, że "za komuny żyło się znacznie lepiej". Tym razem proponujemy wam małą sentymentalną podróż, która pozwoli nam przypomnieć rzeczywistość, w jakiej niektórzy z nas mieli okazję się wychować. Na kolejnych slajdach prezentujemy najbardziej znane urządzenia. Które z nich trzymacie jeszcze w domu?
Gry Elektroniki
Pamiętacie "ruskie jajka"? Gry mobilne były popularne w Polsce w latach osiemdziesiątych. Oczywiście, w 1989 roku miał premierę pierwszy Game Boy oraz Atari Lynx, jednak Polacy dopiero zaczęli cieszyć się obaleniem komunizmu i na nowości z wolnego rynku musieliśmy trochę poczekać. W tym czasie inżynierowie Związku Radzieckiego zaczęli produkcję gier elektronicznych pod szyldem Elektronika. Ich najsłynniejszym dziełem była gra "Nu, pogodi", czyli Wilk i Zając, zaś w Polsce głównie znana jako "jajeczka". Trzeba przyznać, że prymitywne "jajeczka" zapisały się w historii PRL-owskiego grania.
Diaskop Ania
Był to bardzo popularny rzutnik, szczególnie wśród dzieci, ze względu na dużą dostępność bajek. Urządzenie służyło do wyświetlania kolorowych obrazów na ścianie, oczywiście bez dźwięku. Klisze, zwinięte w rulon, przechowywane były w tekturowych pudełkach lub plastikowych tubach.
Zegarek Montana
Pamiętacie zegarek Montana? Był bardzo popularnym prezentem komunijnym w latach osiemdziesiątych. Urządzenie było wyposażone w wiele przydatnych funkcji m.in. alarm, stoper, wyświetlanie daty oraz dni tygodnia. Niestety, wersja z siedmioma melodyjkami kosztowała połowę ówczesnej wypłaty.
Radiomagnetofon Kasprzak
Jeden z kultowych modeli okresu PRL. Radiomagnetofon RM221 produkowany był w latach osiemdziesiątych przez Zakłady Radiowe im. Marcina Kasprzaka w Warszawie (ZRK) .
Radio koliber
W swoim czasie był to hit! Ten nieduży, kieszonkowy radioodbiornik tranzystorowy działał na baterie. Urządzenie było produkowane na początku lat sześćdziesiątych i było dostępne w kilku wersjach kolorystycznych.
Aparat Ami 66
Polski aparat fotograficzny typu box, który był produkowany przez Warszawskie Zakłady Fotooptyczne. Aparat współpracował z lampą błyskową na żarówki spaleniowe. Niestety, po każdym użyciu, żarówka przepalała się i trzeba było ją wymienić na nową, co nie było rozwiązaniem ekonomicznym.
Telewizor Wisła
Przez lata XX wieku na rynku dominowały telewizory kineskopowe. Pierwszym sprzedanym w Polsce odbiornikiem była Wisła, produkowana na wzór radzieckich urządzeń. Jego cenę ustalono na 4000 zł. Na zaledwie 12-calowym ekranie można było oglądać obraz o dość niskiej jakości. Urządzenie uruchamiało się poprzez podniesienie górnej pokrywy, zaś pod nią znajdowały się pokrętła pozwalające na sterowanie głosem oraz ustawienia obrazu.