Krytyczna luka w Internet Explorerze zagraża użytkownikom Windowsa

Krytyczna luka w Internet Explorerze zagraża użytkownikom Windowsa
28.04.2014 11:52
Krytyczna luka w Internet Explorerze zagraża użytkownikom Windowsa
Źródło zdjęć: © Takashi Kiso / CC

To chyba pierwszy tak ewidentny przykład sytuacji, w której wykorzystywanie systemu Windows XP może być mocno ryzykowne. Przynajmniej wtedy, gdy główną przeglądarką systemową pozostaje Internet Explorer.

Microsoft poinformował w ten weekend, że wykryta została nowa poważna luka w Internet Explorerze (wersje od 6 do 11), która - po odwiedzeniu wrogiej strony internetowej - umożliwia przejęcie kontroli nad komputerem i sterowanie nim zdalnie. Co więcej, zajmująca się bezpieczeństwem firma FireEye potwierdziła, że zanotowała już ataki wykorzystujące tę technikę, skierowane w użytkowników IE (wersje od 9 do 11).

Jakie systemy będą bezpieczne?

Microsoft zapowiedział już przygotowanie odpowiednich łatek, a tymczasem zaleca używanie Internet Explorera w trybie rozszerzonej ochrony, tak aby zminimalizować zagrożenie. Oczywiście łatki zostaną przygotowane dla systemów, które nadal są wspierane przez Microsoft, a XP - jak wiemy - już do takich nie należy.

Jak się zabezpieczyć?

Co można zrobić w przypadku tego systemu, aby maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo swojego komputera? Jeśli z różnych względów odpada opcja "zmienić system na nowszy", proponujemy zapoznanie się z naszym zbiorem porad, który przygotowaliśmy w tym artykule. Jedna z nich, bardzo oczywista i w tym przypadku zdecydowanie najlepsza, to zwyczajna zmiana przeglądarki internetowej. W przypadku Windows XP dalsze korzystanie z Internet Explorera jest absolutnie nie wskazane.

Co to znaczy, że Microsoft przestał wspierać Windowsa XP?

8 kwietnia 201. roku Microsoft zakończył wsparcie dla Windowsa XP. W praktyce oznacza to, że producent nie będzie już wypuszczał aktualizacji systemu, nawet w przypadku wykrycia krytycznych błędów, które mogą doprowadzić do tak dotkliwych konsekwencji, jak wykradzenie haseł użytkowników lub przejęcie kontroli nad komputerem przez przestępców. Ruch Microsoftu był konieczny, głównie ze względu na wiek systemu Windows XP, który ma już 13 lat. Używanie tak leciwego oprogramowania samo w sobie stanowi potencjalne zagrożenie dla komputera. Wszystkim, którzy wciąż używają tego systemu doradza się jego zmianę na nowszą wersję.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Poważna luka w Internet Explorerze zagraża użytkownikom XP

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (396)