Krąży nad powierzchnią Marsa i fotografuje. Takich zdjęć jeszcze nie było
Eksperci nie mają wątpliwości - przesłane zdjęcia, obrazujące Marsa, mogą w przyszłości przyczynić się do badań wody na Czerwonej Planecie. Kamerę pomogli stworzyć Polacy.
09.05.2018 15:35
Orbiter TGO (Trace Gas Orbiter), który w 2016 roku w ramach misji ExoMars dotarł do Czerwonej Planety, przesłał pierwsze zdjęcia wykonane po zajęciu pozycji na nowej orbicie - informuje Creotech Instruments S.A.. Statek kosmiczny krąży od kilku tygodni 400 km nad powierzchnią Marsa. Kamera CaSSIS, która znajduje się na jego pokładzie, uwieczniła fragment krateru uderzeniowego Korelova, znajdującego się na północnej półkuli Marsa:
Jasne obszary na krawędzi krateru widoczne na zdjęciu to lód
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu biorąc pod uwagę warunki oświetleniowe w jakich zostały wykonane próbne zdjęcia - mówi Antoine Pommerol, członek zespołu naukowego CaSSIS pracującego nad kalibracją danych - Pokazuje to, że kamera CaSSIS może w znacznym stopniu przyczynić się do badań cyklu dwutlenku węgla i wody na Marsie - stwierdził.
W misji dużą rolę odegrali Polacy z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Ich zadaniem było zaprojektowanie i wykonanie modułu zasilania kamery CaSSIS. Z kolei spółka Creotech Instruments S.A., działająca na zlecenie Centrum Badań Kosmicznych PAN, przeprowadziła montaż elementów systemu zasilania kamery.