Kosmiczny pociąg wraca nad Polskę. Szykują się kolejne przeloty Starlinków

Kosmiczny pociąg Starlink przeleci nad Polską
Kosmiczny pociąg Starlink przeleci nad Polską
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
oprac. KMO

05.06.2024 09:21, aktual.: 05.06.2024 10:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Elon Musk i jego kosmiczna firma SpaceX w środę 5 czerwca zrealizowali kolejną misję wyniesienia satelitów Starlink na orbitę. Tym razem trafiło tam 20 urządzeń. Serwis Nocne Niebo donosi, że jeśli wszystko odbędzie się zgodnie z planem, to w najbliższych dniach będziemy mogli podziwiać do trzech przelotów tzw. kosmicznego pociągu nad naszym krajem. Kiedy go wypatrywać?

Starlink, satelity telekomunikacyjne opracowane przez SpaceX, zostały wyniesione na orbitę w ramach misji Starlink G8-5. Rozpoczęła się ona ok. 4 nad ranem polskiego czasu, 5 czerwca. Rakieta Falcon 9 wystartowała z Cape Canaveral na Florydzie z 20 Starlinkami na pokładzie. Pierwszy stopień rakiety już po kilku minutach powrócił na Ziemię i wylądował w Oceanie Atlantyckim, gdzie czekał na niego statek "Just Read the Instructions". Z kolei górny stopień rakiety kontynuował podróż i po niecałej godzinie dotarł z urządzeniami na orbitę.

Serwis Space.com przypomina, że firma SpaceX w 2024 r. zrealizowała już 58 misji orbitalnych, a 41 spośród nich było poświęconych budowie konstelacji Starlink. Ten telekomunikacyjny system satelitarny ma zapewniać łączność z siecią w praktycznie każdym miejscu na naszej planecie

Starlink wraca nad Polskę

Starlinki przemierzające nieboskłon będą widoczne nad Polską. Nocne Niebo donosi, że pierwszy przelot tzw. kosmicznego pociągu odbędzie się już chwilę po północy - 6 czerwca. Starlinki będą zmierzały z zachodu na wschód. Po raz drugi kosmiczny pociąg przeleci nad Polską o 1:33, a trzeci o 3:06. Warto pamiętać, że najlepsze warunki do podziwiania Starlinków panują przy bezchmurnym niebie i z dala od zanieczyszczenia światłem, które jest sporym problemem w całej Polsce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: SięKlika #32: Co z tym AI w iOS 18, GPT-4o, Panele fotowoltaiczne na torach, Polska gra Manor Lords

Starship - kolejny lot testowy rakiety

Rozbudowa konstelacji Starlink to nie jedyny obszar, na którym skupia się Elon Musk. SpaceX przygotowuje się również do kolejnego, testowego startu rakiety Starship. Po wcześniejszych problemach wyznaczono nową datę. Starship najprawdopodobniej wzbije się w powietrze 6 czerwca, a wszystko obędzie się w Starbase w pobliżu Boca Chica Beach w południowym Teksasie. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, będzie to czwarty lot największej i najcięższej rakiety na świecie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także