Kosmiczny pociąg nad Polską. Zobaczysz go dwa razy

Kosmiczny pociąg nad Polską. Zobaczysz go dwa razy

Starlink nad Polską. Kosmiczny pociąg Elona Muska
Starlink nad Polską. Kosmiczny pociąg Elona Muska
Źródło zdjęć: © YouTube
31.01.2024 13:27

W środę 31 stycznia 2024 r. nad Polską będzie możliwa obserwacja kosmicznego pociągu Elona Muska nad Polską. Chodzi rzecz jasna o wystrzeliwane przez firmę SpaceX satelity Starlink. Czekają nas dwa przeloty nad naszym krajem.

Zbliża się kolejna okazja do obserwacji przelotów satelitów Starlink na niebie. W środę 31 stycznia 2024 r. nad Polską będzie można zaobserwować dwukrotny przelot kosmicznego pociągu wystrzelonego przez SpaceX.

Kosmiczny pociąg Elona Muska pierwszy raz będzie można zaobserwować o 17:27. Przelot rozpocznie się przy zachodnim horyzoncie. Satelity Starlink będą lecieć z zachodu na wschód, przemieszczając się w trakcie przelotu nad samym środkiem nieba. Pociąg będzie całkiem pokaźny – składać na niego będą się 22 satelity Starlink, które będą od siebie nieco odseparowane. Mimo to będą tworzyć widoczną linię obiektów, które przemieszczają się na niebie. Pierwszy przelot Starlinków w środowy wieczór potrawa ok. 5 minut.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Starlinki nad Polską. Dwa przeloty jednego dnia

Drugi przelot 31 stycznia 2024 r. rozpocznie się o 19:01. Satelity Starlink tym razem pojawią się na zachodnim niebie. Będą jednak widoczne tylko tam, nie przelecą na wschód nieba. Jak czytamy w serwisie Nocne Niebo, maksymalna wysokość, jaką osiągną, to ok. 20 stopni ponad zachodnim horyzontem. Drugi przelot Starlinków będzie łatwiejszy do obserwacji w Europie Zachodniej.

Satelity Starlink – ile ich jest?

Satelity Starlink mają za zadanie zapewnić dostęp do internetu satelitarnego z każdego miejsca na świecie. Według danych z serwisu satellitemap.space do tej pory na orbitę wystrzelono ponad 5,7 tys. satelitów Starlink. Spośród nich ponad 4,8 tys. satelitów pozostaje aktywnych.

Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)