Korzystali z wskazówek zawartych w Iliadzie Homera. Odkryli podwodny "skarb"
20.03.2024 11:16, aktual.: 20.03.2024 15:12
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Iliada, grecki epos, którego autorstwo przypisuje się Homerowi, powstał ok. VIII lub VII wiek p.n.e. Pomimo swojego słusznego wieku wskazówki zawarte w dziele okazały się być przydatne i współcześnie. Archeolodzy wykorzystali je podczas poszukiwania wraków statków u wybrzeży Grecji. Podczas badań odkryto w sumie dziesięć wraków statków. Natrafiono też na inne, ważne znaleziska.
Naukowcy z greckiej Narodowej Fundacji Badań i Ministerstwa Kultury w trakcie swoich badań wykorzystali różne źródła historyczne i archeologiczne. Wśród nich był m.in. słynny grecki epos Iliada. W jego treści można znaleźć odniesienia do wyspy Kasos, która w opisywanym przez Homera okresie miała być istotnym punktem handlowym i jednym z uczestników walki z Troją.
Wskazówki z Iliady pomogły naukowcom
Wskazówki z Iliady, a także innych źródeł okazały się niezwykle pomocne podczas czterech misji badawczych. Naukowcy realizowali je od 2019 r. do 2023 r. u wybrzeży wspomnianej Kasos, znajdującej się na Morzu Egejskim. Dzięki nim udało się natrafić na wiele cennych "skarbów" z przeszłości.
"Podczas badań odkryto w sumie dziesięć wraków statków, a także ważne znaleziska indywidualne, które datowane są orientacyjnie na okres prehistorii (3000 p.n.e.), okres klasyczny (460 p.n.e.), okres hellenistyczny (100 p.n.e. do 100 n.e.) i lata rzymskie (200 p.n.e. - 300 n.e.), okresu bizantyjskiego (800 - 900 n.e.), a nawet znaleziska z okresu średniowiecza i osmańskiego" - jak można przeczytać w oświadczeniu greckiego Ministerstwa Kultury.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: SięKlika #27: Wielka Stopa i AI, Polacy nie chcą elektryków, E-mail z „Policji”, Bitcoin żyje!
Znalezione przedmioty to m.in. hiszpańska amfora Dressel 20 z pieczęcią na uchwycie datowaną na lata 150-170 n.e., afrykańskie naczynia terra sigillata pochodzące z okresu rzymskiego, czy kamienna kotwica z okresu archaicznego. Odkrycia sugerują, że statki przewoziły towary z Europy, Afryki i Azji, na co zwraca uwagę serwis IFL Science.
Istotnym wsparciem badań był zaawansowany sprzęt naukowy. Przy użyciu nowoczesnego sprzętu technologicznego wykonano ponad 20 tys. podwodnych zdjęć. Sięgnięto także po sonary i metody takie jak mapowanie oraz batymetria. To wszystko daje wgląd w historię Kasos i dostarcza cennych informacji o bogatym dziedzictwie kulturowym Morza Śródziemnego.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski