Wraki na dnie mórz są potrzebne. Służą przyrodzie

Wraki na dnie mórz są potrzebne. Służą przyrodzie

Wraki statków na dnie morza są ważne dla przyrody
Wraki statków na dnie morza są ważne dla przyrody
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | Peter Southwood
08.12.2023 06:50, aktualizacja: 08.12.2023 10:06

Wraki statków są potrzebne przyrodzie. Z przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Plymouth i Fundację Blue Marine badań wynika, że odgrywają one istotną rolę w ochronie życia na dnie morskim.

Najnowsze badania, które ukazały się na łamach prestiżowego pisma naukowego "Marine Ecology", przynoszą fascynujące informacje na temat roli wraków statków w ekosystemach morskich. Otóż okazuje się, że dziesiątki tysięcy wraków, które leżą na dnie morza wokół wybrzeży Wielkiej Brytanii, stały się prawdziwymi ostojami życia morskiego.

Szacuje się, że mamy do czynienia z około 50 tys. wraków, które są rozsiane wzdłuż brytyjskich wybrzeży. Te zatopione statki, które często spoczywają na dnie od ponad stulecia, stały się prawdziwymi domami dla różnorodnej flory i fauny morskiej. Ale to nie jedyny pozytywny efekt ich obecności. Wraki statków pełnią również istotną rolę w ochronie dna morskiego, zwłaszcza w rejonach, gdzie prowadzone są intensywne połowy metodą trałowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W efekcie, mimo że wiele obszarów dna morskiego zostało znacznie zniszczonych przez działalność rybacką, to dno morskie w bezpośrednim sąsiedztwie wraków pozostaje w dużej mierze nienaruszone. To z kolei sprzyja rozwojowi życia morskiego.

W porównaniu z obszarami sąsiadującymi, gdzie przeprowadza się połowy metodą trałowania, w okolicach wraków bioróżnorodność jest większa o około 240 proc. W promieniu 50 m od wraków różnica była jeszcze większa, gdyż gęstość życia morskiego była o 340 proc. większa niż w miejscach kontrolnych.

- Od dawna uważano, że wraki statków mogą odgrywać ważną rolę w zapewnianiu schronienia dla wielu gatunków morskich. To wspaniale, że udało się to udowodnić w tym badaniu. Dostarcza ono wiedzy na temat tego, co byłoby możliwe w przypadku ograniczenia działalności połowowej metodą holowaną przydennie. Wpisuje się to w nasze szersze rozumienie potencjału wraków w zakresie przyczyniania się do odbudowy i poprawy ekosystemu, biorąc pod uwagę ogromną liczbę wraków znajdujących się na dnie morskim - mówi Joe Richards z Blue Marine Foundation.

Badanie, które przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Plymouth i Fundacji Blue Marine, po raz pierwszy dowodzi tak istotnego znaczenia ekologicznego wraków i otaczających je obszarów, zwłaszcza w rejonach narażonych na intensywne połowy. To odkrycie może mieć znaczący wpływ na przyszłe strategie ochrony środowiska morskiego.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)