Wraki na dnie mórz są potrzebne. Służą przyrodzie

Wraki statków są potrzebne przyrodzie. Z przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Plymouth i Fundację Blue Marine badań wynika, że odgrywają one istotną rolę w ochronie życia na dnie morskim.

Wraki statków na dnie morza są ważne dla przyrody
Wraki statków na dnie morza są ważne dla przyrody
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | Peter Southwood

Najnowsze badania, które ukazały się na łamach prestiżowego pisma naukowego "Marine Ecology", przynoszą fascynujące informacje na temat roli wraków statków w ekosystemach morskich. Otóż okazuje się, że dziesiątki tysięcy wraków, które leżą na dnie morza wokół wybrzeży Wielkiej Brytanii, stały się prawdziwymi ostojami życia morskiego.

Szacuje się, że mamy do czynienia z około 50 tys. wraków, które są rozsiane wzdłuż brytyjskich wybrzeży. Te zatopione statki, które często spoczywają na dnie od ponad stulecia, stały się prawdziwymi domami dla różnorodnej flory i fauny morskiej. Ale to nie jedyny pozytywny efekt ich obecności. Wraki statków pełnią również istotną rolę w ochronie dna morskiego, zwłaszcza w rejonach, gdzie prowadzone są intensywne połowy metodą trałowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W efekcie, mimo że wiele obszarów dna morskiego zostało znacznie zniszczonych przez działalność rybacką, to dno morskie w bezpośrednim sąsiedztwie wraków pozostaje w dużej mierze nienaruszone. To z kolei sprzyja rozwojowi życia morskiego.

W porównaniu z obszarami sąsiadującymi, gdzie przeprowadza się połowy metodą trałowania, w okolicach wraków bioróżnorodność jest większa o około 240 proc. W promieniu 50 m od wraków różnica była jeszcze większa, gdyż gęstość życia morskiego była o 340 proc. większa niż w miejscach kontrolnych.

- Od dawna uważano, że wraki statków mogą odgrywać ważną rolę w zapewnianiu schronienia dla wielu gatunków morskich. To wspaniale, że udało się to udowodnić w tym badaniu. Dostarcza ono wiedzy na temat tego, co byłoby możliwe w przypadku ograniczenia działalności połowowej metodą holowaną przydennie. Wpisuje się to w nasze szersze rozumienie potencjału wraków w zakresie przyczyniania się do odbudowy i poprawy ekosystemu, biorąc pod uwagę ogromną liczbę wraków znajdujących się na dnie morskim - mówi Joe Richards z Blue Marine Foundation.

Badanie, które przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Plymouth i Fundacji Blue Marine, po raz pierwszy dowodzi tak istotnego znaczenia ekologicznego wraków i otaczających je obszarów, zwłaszcza w rejonach narażonych na intensywne połowy. To odkrycie może mieć znaczący wpływ na przyszłe strategie ochrony środowiska morskiego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)