Koronawirus. Zimą ciężkich przebiegów i zgonów będzie więcej

Koronawirus. Zimą ciężkich przebiegów i zgonów będzie więcej

Smog nad Krakowem
Smog nad Krakowem
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images | NurPhoto
Bolesław Breczko
12.10.2020 14:32

Smog wywołany paleniem w domowych piecach sprawi, że zimą będzie więcej ciężkich przebiegów i zgonów spowodowanych koronawirusem i innymi chorobami.

Prof. Piotr Kuna, pulmonolog i alergolog powiedział w wywiadzie dla Polska Times, że sezon smogowy, czyli jesień i zima przyniosą jeszcze większą liczbę ciężkich przebiegów oraz zgonów związanych z chorobami układu oddechowego. Ekspert zaznaczył, że smog powoduje 50 tysięcy przedwczesnych zgonów w Polsce każdego roku.

Lekarz wyraził zaniepokojenie sytuacją związaną z epidemią koronawirusa w Polsce, a niektóre działania polityków i mediów określił jako "zatracenie rozsądku". Ekspert zwrócił uwagę, że choroby układu oddechowego często są współwinne śmierci pacjentów, jednak do tej pory nie obarczało się nimi zgonów, tak jak ma to miejsce w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2.

Zdaniem eksperta w dobie pandemii najważniejsze jest zachowanie spokoju, prowadzenie zdrowego trybu życia oraz stosowanie się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia nawet jeśli nie wszystkie wydają się skuteczne: mycie rąk przez 20 sekund, zachowanie odległości od innych i noszenie maseczek medycznych (chirurgicznych, albo lepiej FP2 i FP3).

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)