Koronawirus zaatakuje jesienią? Naukowcy: to najlepszy okres na szczepienia ochronne
Koronawirus może uaktywnić się późną jesienią i zimą - twierdzą naukowcy. Ich zdaniem, najbliższe miesiące będą idealnym okresem na szczepienia dzieci i dorosłych przeciw chorobom zakaźnym. - Spieszmy się, nie ma co odkładać szczepień - komentuje ekspert.
12.06.2020 10:56
Koronawirus wciąż stanowi duże zagrożenie dla naszych rodaków. Chociaż rząd zniósł większość obostrzeń związanych z epidemią, zarówno minister zdrowia, jak i premier podkreślają, że wirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Przypomnijmy, że jak dotąd chorobę COVID-19 potwierdzono u ponad 28,5 tys Polaków. W wyniku przegranej walki z infekcją zmarło ponad 1 200 zarażonych osób.
Dr Paweł Grzesiowski, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń podkreślił, że w pierwszych miesiącach 2020 roku koronawirus SARS-CoV-2 był na całym świecie głównym problemem zdrowotnym, większym, niż malaria i grypa. Eksperci są zgodni, że wraz z nadejściem chłodniejszych miesięcy, możemy spodziewać się drugiej fali epidemii koronawirusa. W związku z tym zalecają, aby zaszczepić się przeciwko chorobom zakaźnym, na które są dostępne szczepionki.
- Jesienią i zimą może być druga fala zakażeń i zachorowań, wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2, z pewnością pojawią się także inne zakażenia sezonowe, takie jak grypa - mówi konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, cytowana przez Polską Agencję Prasową. Ekspertka podkreśliła, że sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju ostatnio się poprawiła, jednak ostrzegła, że wciąż mogą wybuchać pojedyncze ogniska zakażeń w poszczególnych regionach kraju.
"Najbliższe miesiące to najlepszy okres na szczepienia"
Zdaniem prof. Iwony Paradowskiej-Stankiewicz, najbliższe miesiące to najlepszy okres na szczepienia ochronne dzieci i dorosłych. Tę opinię podzielili inni eksperci, którzy uczestniczyli w specjalnej konferencji prasowej online.
Dr hab. Ewa Augustynowicz z Narodowego Instytutu Zdrowia-PZH w Warszawie uważa, iż w najbliższym czasie, w pierwszej kolejności należy zaszczepić dzieci do 24. miesiąca życia oraz kobiety w ciąży i osoby z chorobami przewlekłymi, bez względu na wiek. - Badania potwierdzają bezpieczeństwo podawania wielu szczepionek jednocześnie i nie należy się tego obawiać. Mitem jest twierdzenie, że w ten sposób można doprowadzić do przeciążenia układu immunologicznego - dodaje, cytowana przez PAP.
Lekarze zalecają także szczepienia osobom powyżej 60. roku życia. Dla osób starszych rekomendowane są przede wszystkim preparaty chroniące przed wywołującymi zapalnie płuc pneumokokami. Eksperci podkreślają, że mogą one uchronić przed poważniejszymi powikłaniami w razie zakażenia koronawirusem.
Naukowcy zachęcają także do szczepień przeciwko grypie sezonowej. - Mają one szczególne znaczenie w okresie pandemii - zaznacza prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii dr hab. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Warszawskiego. - Spieszmy się, nie ma co odkładać szczepień - dodaje.
Obecnie wszystkie zalecane szczepienia są ogólnodostępne. Wyjątkiem jest szczepionka przeciw grypie sezonowej, która powinna pojawić się na początku września.