Szczepionka przeciw grypie sezonowej może pomóc w ochronie przed koronawirusem

Szczepionka przeciwko grypie sezonowej może sprawić, że będziemy lepiej chronieni przez zarażeniem się koronawirusem SARS-CoV-2 w okresie jesieni i zimy, kiedy to spodziewana jest druga fala epidemii - przekonują specjaliści.

Szczepionka przeciw grypie sezonowej może pomóc w ochronie przed koronawirusem
Źródło zdjęć: © Flickr

O szczepieniach, które warto wykonać w najbliższych miesiącach, debatowano podczas specjalnej konferencji prasowej online "Jak szczepić w dobie pandemii koronawirusa? Aktualne wytyczne", zorganizowanej przez Polską Agencję Prasową.

Specjaliści przypominali o jak najszybszym uzupełnieniu szczepień dzieci. Ponadto mówiono o szczepieniach zalecanych, które powinny dotyczyć przede wszystkim seniorów, kobiet w ciąży i osób cierpiących na choroby przewlekłe, jak np. schorzenia sercowo-naczyniowe i cukrzyca.

Do jednych z najważniejszych szczepień, zaliczono to, przeciwko grypie sezonowej. Eksperci przekonują, że może ono przyczynić się do lepszej ochrony przed zachorowaniem na COVID-19. - Nie mamy pewności czy będzie druga fala epidemii koronawirusa, trudno to jednoznacznie przewidzieć. Z pewnością jednak pojawi się wzrost zapadalności na choroby infekcyjne w okresie jesienno-zimowym, w tym głównie infekcji wirusowych dróg oddechowych, takich jak grypa i zakażenia paragrypowe - mówi cytowana przez PAP, dr Ilona Małecka z Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Eksperci z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy twierdzą, iż zwiększenie szczepień przeciwko grypie ułatwiłoby różnicowanie zachorowań na grypę i COVID-19, ponieważ początkowe objawy zakażenia są bardzo podobne. Zazwyczaj w jednym i drugim przypadku, osoby zarażone mają gorączkę i kaszlą, są także zmęczone, narzekają na bóle głowy i mięśni, bóle gardła oraz biegunkę.

Specjaliści mają także obawy, że zakażenie zwykłą grypą może zwiększać szanse na zainfekowanie się koronawirusem w okresie jesieni i zimy. - Naukowcy mówią, że wirus grypy toruje drogę dla koronawirusa, czyli łatwiej wtedy zakazić się SARS-CoV-2. Obecność obu tych wirusów w naszym organizmie na pewno potęguje te objawy i przebieg zakażenia może być cięższy - mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w programie Newsroom WP.

Eksperci namawiają do szczepień

- Szczepienia chronią nas i nasze rodziny - mówi konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii dr hab. Iwona Paradowska-Stankiewicz. - To najlepsza metoda na poprawienie odporności i uniknięcie powikłań pogrypowych - zaznacza z kolei przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak.

Szczepienia przeciwko grypie zalecane są wszystkim osobom powyżej 6. miesiąca życia. Prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii dr hab. Ernest Kuchar podkreśla, że dzieci rzadko zarażają się koronawirusem, jednak często zakażają się wirusami grypy, które przenoszą na inne osoby, w tym głównie ludzie starszych.

Szczepienia przeciwko grypie zwiększają szansę na uniknięcie poważnych powikłań. Wśród nich, eksperci wymieniają przede wszystkim: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego i niewydolność oddechową. Niewykluczone są również powikłania neurologiczne, jak zapalenie mózgu i zapalenie opon mózgowych.

Zdaniem profesora Hermana Goossensa, mikrobiologa z Uniwersytetu w Antwerpii, nowa fala epidemii koronawirusa w Europie pojawi się we wrześniu lub październiku. Szczepionki przeciwko grypie sezonowej powinny być dostępne od początku września - informuje Polska Agencja Prasowa.

wiadomościszczepionkagrypa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (33)