Trwa ładowanie...
d2ai8f8

Koronawirus we Włoszech. Ruszyły testy szczepionki. 700 euro dla ochotników

Koronawirus we Włoszech został potwierdzony u ponad 250 tys. osób. Tamtejsi specjaliści właśnie rozpoczęli testy szczepionki, która może przyczynić się do zahamowania pandemii. Spośród 7 tys. ochotników wybrano 90. Każdy z nich otrzyma po 700 euro.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus we Włoszech. Rozpoczęły się testy szczepionki
Koronawirus we Włoszech. Rozpoczęły się testy szczepionki (Pexels)
d2ai8f8

Szczepionka na koronawirusa to obecnie jeden z najbardziej pożądanych preparatów na świecie. Zdaniem wielu ekspertów to jedyna słuszna droga w kierunku zahamowania pandemii. Do walki z COVID-19 stanęli m.in. specjaliści w Włoch, którzy właśnie ogłosili początek testowania opracowanego przez nich leku na ludziach.

Testy włoskiej szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 odbywają się w rzymskim szpitalu zakaźnym Spallanzani. Do badań zgłosiło się aż 7 tysięcy ochotników. Do pierwszej eksperymentalnej fazy, która potrwa od 8 do 10 tygodni zakwalifikowano 90 osób. Każda z nich otrzyma po 700 euro.

Lokalne media podkreślają, że włoski preparat może przyczynić się do przełomu w walce z COVID-19. Projekt szczepionki został sfinansowany przez władze stołecznego regionu Lacjum wraz z Ministerstwem Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych. Jeśli testy przejdą pomyślnie, lek powinien trafić na rynek wiosną 2021 roku.

d2ai8f8

Zobacz też: Koronawirus. Ekspertka: o zagrożeniu wiedzieliśmy od lat, ale i tak się nie przygotowaliśmy

Włoska Agencja Leków (Aifa) poinformowała, że do testów szczepionki po wstępnych kontrolach wybrano 45 zdrowych osób w wieku od 18 do 55 lat oraz tyle samo ochotników w grupie wiekowej 65-85 lat.

Pierwsza grupa, na której zostanie przetestowany włoski preparat to mężczyźni w wieku od 31 do 46 lat. Jeśli lekarze nie stwierdzą u nich żadnych niekorzystnych reakcji, badaniom zostaną poddane kolejne osoby.

d2ai8f8

Druga i trzecia faza testów odbędą się późną jesienią tego roku.

Od początku wybuchu pandemii, we Włoszech zdiagnozowano ponad 250 tysięcy przypadków koronawirusa. W wyniku przegranej walki z infekcją, zmarło tam ponad 35 tysięcy zakażonych osób.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

d2ai8f8

Podziel się opinią

Share
d2ai8f8
d2ai8f8
Więcej tematów