Koronawirus we Francji. Lek na stawy skuteczny na COVID-19? Trwają badania naukowców

Koronawirus we Francji. Lek na stawy skuteczny na COVID-19? Trwają badania naukowców
Źródło zdjęć: © YouTube.com

29.04.2020 11:06, aktual.: 29.04.2020 12:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koronawirus wywołujący chorobę COVID-19 może zostać powstrzymany przez lek na zapalenie stawów - wynika z informacji przekazanych przez francuskich lekarzy. Środek o nazwie Tocilizumab poprawił stan zdrowia pacjentów biorących udział w badaniu w Paryżu.

Koronawirus nie zwalnia tempa i wciąż sieje niepokój wśród mieszkańców całego świata. Jednym z państw, które najbardziej odczuły skutki pandemii jest Francja. Według najnowszych informacji zarażonych jest już tam około 170 tysięcy osób, a walkę z chorobą COVID-19 przegrało blisko 24 tysiące zainfekowanych. Teraz w kraju nad Sekwaną pojawił się cień nadziei, że śmiertelnie niebezpieczny wirus w końcu może zostać pokonany.

Lekiem, który może okazać się kluczowy w walce z leczeniem choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2 jest Tocilizumab. Jest to środek immunosupresyjny stosowany głównie w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Badania z udziałem leku zostały przeprowadzone na grupie 129 osób hospitalizowanych w paryskim szpitalu uniwersyteckim. Stan zdrowia pacjentów określany był jako umiarkowany oraz ciężki (występujący u maksymalnie 10 procent zarażonych osób).

Połowa z zainfekowanych osób otrzymała dwa zastrzyki Tocilizumabu. Pacjentom równocześnie podano także antybiotyki. W grupie kontrolnej zastosowano natomiast leczenie standardowe. Choć wyniki eksperymentu nie zostały jeszcze oficjalnie opublikowane, to wiadomo, że zastosowanie środka na zapalenie stawów w trakcie leczenia COVID-19 przyniosło pozytywne efekty - informuje AFP.

Lekarze z paryskiej grupy szpitalnej AP-HP obiecująco ocenili swoje ustalenia w sprawie zastosowania leku Tocilizumab u pacjentów zarażonych koronawirusem. - Ten środek immunosupresyjny znacznie zmniejszył liczbę przyjęć na intensywną terapię - poinformowano w poniedziałek.

- Lek jest znany i dostępny od 2010 roku. Stosowany jest w chorobach autoimmunologicznych i zapalnych. Znamy jego skuteczność, jak i efekty uboczne - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prof. Xavier Mariette, który czuwał nad badaniem.

Z uwagi na pandemię naukowcy zdecydowali się upublicznić badanie przed oficjalnym potwierdzeniem wyników przez Ministerstwo Zdrowia Francji, co trwa zazwyczaj około 3 miesięcy. Eksperci podkreślili jednak, że potrzebne są dalsze ekspertyzy dotyczące skuteczności środka w leczeniu COVID-19.

Wstrzyknięcie leku Tocilizumab kosztuje obecnie około 800 euro.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)