Koronawirus w Polsce. Prawie co piąty Polak nie wierzy w pandemię. Sondaż

Koronawirus. Rowerzysta w maseczce.
Koronawirus. Rowerzysta w maseczce.
Źródło zdjęć: © Unsplash.com | Jon Tyson

09.10.2020 11:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak donosi portal ciekaweliczby.pl, z sondażu przeprowadzonego na panelu Ariadna na próbie ponad 1000 osób, wynika, że aż 17 proc. Polaków nie wierzy w pandemię koronawirusa. Wśród ludzi między 18. a 34. rokiem życia pogląd ten podziela już prawie co trzecia osoba.

Ci, którzy nie wierzą w pandemię, uważają, że jest ona "wymysłem polityków, mediów i firm farmaceutycznych". 7 proc. ankietowanych stwierdziło natomiast, że pandemia nie jest żadnym zagrożeniem dla ludzi. Za bardzo poważne zagrożenie uznało ją 47 proc. osób. 

Zbadano też związek preferencji politycznych z opinią na temat pandemii. Jak informuje portal ciekaweliczby.pl, "najwięcej osób uważających, że epidemia koronawirusa jest bardzo poważnym zagrożeniem dla ludzi, jest wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej (60%). Niewiele mniej jest takich osób wśród wyborców Lewicy (57%) oraz Prawa i Sprawiedliwości (54%)".

Czytaj też: Koronawirus w Polsce. Stan wyjątkowy - co by oznaczało jego wprowadzenie?

Młodzi nie wierzą w pandemię

Najmniej poważnie pandemię traktują natomiast wyborcy Konfederacji – wśród nich jedynie "17% uważa, że pandemia jest bardzo poważnym zagrożeniem dla ludzi, a łącznie prawie połowa wyborców tej partii twierdzi, że epidemia nie jest zagrożeniem dla ludzi (24%) lub że nie ma jej wcale (21%)".

Widoczna jest także zależność między wiekiem a postrzeganiem pandemii jako poważnego zagrożenia. Wśród osób powyżej 55 roku życia 69 proc. badanych właśnie za taką ją uważa. Natomiast wśród kategorii wiekowej 18-24 proc. jedynie 23 proc. ankietowanych podziela ten pogląd. Wśród tej grupy wiekowej 30 proc. badanych uważa także, że pandemia jest fikcją. W kategorii 25-24 jest bardzo podobnie – takie zdanie ma 29 proc. pytanych. 

– Badanie pokazuje, jak dużo osób w Polsce wierzy w teorie spiskowe. Bardzo niepokojąca jest beztroska młodego pokolenia, które w największym stopniu nie wierzy w istnienie koronawirusa, nie boi się go i nie przestrzega obowiązku noszenia maseczek – skomentowała wyniki badania Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)