Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń pokazuje nierówną walkę w poszczególnych województwach
19.05.2020 10:26, aktual.: 20.05.2020 10:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Prawie 19 tys. Polaków walczy z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, jednak nie każde województwo zmaga się epidemią w takim samym stopniu. W Lubuskim to kolejny dzień bez nowych zakażeń tymczasem na Śląsku - wręcz przeciwnie. Oto najświeższe dane Ministerstwa Zdrowia.
Koronawirsu w Polsce nie zwalnia tempa, a Ministerstwo Zdrowia podało 19 maja najnowsze dane dotyczące zachorowań na COVID-19 w naszym kraju. Łącznie potwierdzono 18 885 przypadków zakażenia, z czego niestety 936 osób przegrało walkę z chorobą. Najnowsze dane pokazują jednak, że rośnie również liczba wyleczonych - na dzień dzisiejszy jest to już 7903 osób.
Mapa zakażeń koronawirusem w Polsce pokazuje również, że nowe przypadki zakażeń nie występują we wszystkich województwach. Z najcięższą sytuacją zmagają się:
- woj. śląskie - 5544 zakażeń
- woj. mazowieckie - 3003 zakażeń
- woj. dolnośląskie - 2226 zakażeń.
Tymczasem w niektórych regionach nie odnotowuje się kolejnych zachorowań. Najlepszym przykładem na to jest woj. lubuskie, gdzie zgodnie z najnowszymi danymi (19 maja) choruje 13 osób. Suma zachorowań w tym województwie od początku pandemii wyniosła zaledwie 92 przypadki.
Zobacz także
Różna sytuacja w poszczególnych regionach Polski
- Jesteśmy najbliżej Niemiec. Bardzo dużo mieszkańców naszego regionu, około 30 tysięcy, wróciło z pracy, było na kwarantannie, ale okazało się, że można mieć "stan zero" - mówi Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego w rozmowie z TVN24.
- W tym głównie upatruję małą ilość zachorowań (...), że jednak to województwo szybko sobie zorganizowało oddziały - zauważa z kolei doktor Krzysztof Kaczmarek z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim.
Brak nowych zachorowań i gotowość służby medycznej w razie drugiej fali zakażeń może być powodem, dla którego to właśnie mieszkańcy lubuskiego jako pierwsi zdejmą maseczki, a restrykcje dotyczące bezpieczeństwa zostaną zniesione lub mocno złagodzone.
Przykład województw lubuskiego i śląskiego pokazuje, że epidemia w Polsce to w dużej mierze już sprawa lokalna. Lokalne władze również intensyfikują testy na koronawirusa w swoich obszarach jurysdykcji.
Efekt widać, np. w Łodzi, gdzie przebadano wszystkich pracowników żłobków i przedszkoli. Wielu z tych placówek nie otwarto, ponieważ ok. 14 proc. wychowawców miało kontakt z wirusem SARS-CoV-2.
Koronawirus na świecie
Liczba chorych na całym świecie również rośnie, a tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa jest coraz większe. NA całym świecie odnotowano ponad 4,8 mln zakażeń SARS-CoV-2, z czego ponad 318 tys. ofiarom nie udało się wygrać walki z chorobą.
Liczba zakażeń w USA przekroczyła już 1,5 mln i 19 maja wyniosła dokładnie 1 508 957. Nowe przypadki potwierdzono również w innych krajach, a najwięcej z nich w:
- Rosji - 290 678,
- Brazylii - 255 368,
- Wielkiej Brytanii - 247 709,
- Hiszpanii - 231 606,
- Włoszech - 225 886.
Aktualne dane możecie śledzić na mapie zakażeń opracowanej przez Johns Hopkins University. Aby zyskać więcej informacji na temat sytuacji w Polsce i na świecie w związku z koronawirusem, zapiszcie się na nasz specjalny newsletter.