Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń pokazuje nierówną walkę w poszczególnych województwach

Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń pokazuje nierówną walkę w poszczególnych województwach
Źródło zdjęć: © pokazwirusa.pl

19.05.2020 10:26, aktual.: 20.05.2020 10:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Prawie 19 tys. Polaków walczy z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, jednak nie każde województwo zmaga się epidemią w takim samym stopniu. W Lubuskim to kolejny dzień bez nowych zakażeń tymczasem na Śląsku - wręcz przeciwnie. Oto najświeższe dane Ministerstwa Zdrowia.

Koronawirsu w Polsce nie zwalnia tempa, a Ministerstwo Zdrowia podało 19 maja najnowsze dane dotyczące zachorowań na COVID-19 w naszym kraju. Łącznie potwierdzono 18 885 przypadków zakażenia, z czego niestety 936 osób przegrało walkę z chorobą. Najnowsze dane pokazują jednak, że rośnie również liczba wyleczonych - na dzień dzisiejszy jest to już 7903 osób.

Mapa zakażeń koronawirusem w Polsce pokazuje również, że nowe przypadki zakażeń nie występują we wszystkich województwach. Z najcięższą sytuacją zmagają się:

  • woj. śląskie - 5544 zakażeń
  • woj. mazowieckie - 3003 zakażeń
  • woj. dolnośląskie - 2226 zakażeń.

Tymczasem w niektórych regionach nie odnotowuje się kolejnych zachorowań. Najlepszym przykładem na to jest woj. lubuskie, gdzie zgodnie z najnowszymi danymi (19 maja) choruje 13 osób. Suma zachorowań w tym województwie od początku pandemii wyniosła zaledwie 92 przypadki.

Różna sytuacja w poszczególnych regionach Polski

- Jesteśmy najbliżej Niemiec. Bardzo dużo mieszkańców naszego regionu, około 30 tysięcy, wróciło z pracy, było na kwarantannie, ale okazało się, że można mieć "stan zero" - mówi Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego w rozmowie z TVN24.

- W tym głównie upatruję małą ilość zachorowań (...), że jednak to województwo szybko sobie zorganizowało oddziały - zauważa z kolei doktor Krzysztof Kaczmarek z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim.

Brak nowych zachorowań i gotowość służby medycznej w razie drugiej fali zakażeń może być powodem, dla którego to właśnie mieszkańcy lubuskiego jako pierwsi zdejmą maseczki, a restrykcje dotyczące bezpieczeństwa zostaną zniesione lub mocno złagodzone.

Przykład województw lubuskiego i śląskiego pokazuje, że epidemia w Polsce to w dużej mierze już sprawa lokalna. Lokalne władze również intensyfikują testy na koronawirusa w swoich obszarach jurysdykcji.

Efekt widać, np. w Łodzi, gdzie przebadano wszystkich pracowników żłobków i przedszkoli. Wielu z tych placówek nie otwarto, ponieważ ok. 14 proc. wychowawców miało kontakt z wirusem SARS-CoV-2.

Koronawirus na świecie

Liczba chorych na całym świecie również rośnie, a tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa jest coraz większe. NA całym świecie odnotowano ponad 4,8 mln zakażeń SARS-CoV-2, z czego ponad 318 tys. ofiarom nie udało się wygrać walki z chorobą.

Obraz
© JHU

Liczba zakażeń w USA przekroczyła już 1,5 mln i 19 maja wyniosła dokładnie 1 508 957. Nowe przypadki potwierdzono również w innych krajach, a najwięcej z nich w:

  • Rosji - 290 678,
  • Brazylii - 255 368,
  • Wielkiej Brytanii - 247 709,
  • Hiszpanii - 231 606,
  • Włoszech - 225 886.

Aktualne dane możecie śledzić na mapie zakażeń opracowanej przez Johns Hopkins University. Aby zyskać więcej informacji na temat sytuacji w Polsce i na świecie w związku z koronawirusem, zapiszcie się na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)