Trwa ładowanie...
d184xhw

Koronawirus: W Polsce kończy się remdesivir. To lek wykorzystywany w leczeniu COVID-19

Kończy się remdesivir, czyli lek powszechnie wykorzystywany w leczeniu pacjentów z COVID-19. Rosną też problemy z jego dostępnością. Wcześniej lek był finansowany przez Unię Europejską, teraz będzie za niego musiała zapłacić Polska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Remdesivir to lek stosowany w leczeniu COVID-19
Remdesivir to lek stosowany w leczeniu COVID-19 (YouTube.com)
d184xhw

Remdesivir to lek, który jest podawany w terapii COVID-19. Opracowano go w celu leczenia innych chorób wirusowych, ale po przeprowadzonych badaniach okazało się, że jest skuteczny również w przypadku nowego koronawirusa.

Remisdevir jest na wyczerpaniu

Jak jednak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" lek jest w Polsce na wyczerpaniu. Jego zapasy wystarczyły na podanie chorym w lipcu oraz sierpniu, ale przydział wrześniowy wyczerpał się przed czasem. Dlatego coraz więcej szpitali poszukuje możliwości nabycia remdesiviru, ale hurtownie nie posiadają go na stanie.

- Za każdym razem, jak się dodzwonimy do hurtowni, słyszymy, że nie mają, albo nie prowadzą obrotu lekiem. W jednej tylko zaproponowano nam sprowadzenie produktu marki Corovir 100 mg, Brucke Pharma jako import docelowy z Indii. Ale to potrwa od trzech do sześciu tygodni. Nie wiemy, co zrobić – miał powiedzieć anonimowy pracownik jednego ze szpitali, jak podaje Gazeta.pl Next.

d184xhw

Remdesivir, zatwierdzony przez Europejską Agencję Leków jako preparat do stosowania w leczeniu COVID-19 był dotychczas finansowany przez Komisję Europejską. Organ wykonawczy UE rozdysponował zakupiony lek pomiędzy wszystkie państwa członkowskie. Polska otrzymała 3 tys. dawek remdesiviru. Jego zapasy wyczerpały się, a szpitale potrzebują nowej dostawy.

Koronawirus w Polsce

Całą sytuacją pogorsza rosnąca liczba osób zakażonych koronawirusem. Przypomnijmy – według ostatnich danych z 6 października 2020 roku, które zostały opublikowane przez Ministerstwo Zdrowia mamy 2236 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia. Z kolei Johns Hopkins University informuje o łącznej liczbie ponad 104 tys. zakażonych osób (w tym 33 tys. osób wyleczonych i 2717 zgonów).

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez "Dziennik Gazeta Prawna" Ministerstwo Zdrowia prowadzi postępowanie przetargowe na zakup remdesiviru. Planowany jest zakup około 6-10 tys. dawek leku.

d184xhw

Koronawirus. Jak się przed nim uchronić? Nie wystarczy mycie rąk

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d184xhw

Podziel się opinią

Share
d184xhw
d184xhw
Więcej tematów