Trwa ładowanie...
d15gzrh

Koronawirus w Polsce. Kolejny przełom w badaniach nad wirusem SARS-CoV-2

Zespół badaczy z Politechniki Wrocławskiej dokonał kolejnego bardzo ważnego odkrycia dotyczącego działania koronawirusa SARS-CoV-2. Nowe wyniki badań będą bardzo pomocne w opracowaniu leku na COVID-19.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lek na koronawirus coraz bliżej? Nowe wyniki badań dają nadzieję
Lek na koronawirus coraz bliżej? Nowe wyniki badań dają nadzieję (Pexels)
d15gzrh

Prof. Marcin Drąg wraz z zespołem z Politechniki Wrocławskiej od dłuższego czasu próbuje rozpracować, jak koronawirus SARS-CoV-2 atakuje ludzkie komórki. Już pierwsze wyniki jego badań mogą mieć ogromne znaczenie w poszukiwaniu leku na COVID-19.

- Jeśli enzym potraktujemy jako zamek, to my do niego dorobiliśmy klucz - mówił naukowiec w połowie marca, kiedy wraz z zespołem rozpracowali enzym niezbędny do replikacji wirusa. Był to SARS-CoV-2 Mpro, a naukowcom udało się rozpracować kolejną proteazę (grupę enzymów), której zablokowanie hamuje rozwój wirusa.

d15gzrh

- Koronawirus powodujący COVID-19 ma dwie proteazy. Zatrzymanie albo jednej, albo drugiej na sto procent zatrzymuje replikację wirusa. To potwierdzone dane medyczne - komentuje prof. Marcin Drąg.

To przełomowe i pierwsze na świecie tego typu badanie, które pozwoliło rozpracować proteazę SARS-CoV-2-PLpro, o której mowa. Co więcej, dane te pozwoliły lepiej zrozumieć działanie koronawirusa z Wuhan, co będzie miało przełożenie na opracowanie skutecznego leku.

Zobacz też: Koronawirus. Ekspertka: o zagrożeniu wiedzieliśmy od lat, ale i tak się nie przygotowaliśmy

Naukowcy potwierdzili również, że SARS-CoV-2 jest bardzo blisko spokrewniony z SARS-CoV-1, odpowiedzialnym za epidemię SARS w 2002 roku. To dobra wiadomość, jak zauważa prof. Drąg w rozmowie z PAP:

d15gzrh

- Dzięki temu wszystkie informacje uzyskane przez wiele lat badań nad poprzednim SARS można natychmiast zastosować w badaniach nad zwalczaniem SARS-CoV-2.

Warto wyjaśnić, że SARS-CoV-2 składa się z 29 różnych białek, w tym dwóch proteaz. I tylko w polskim laboratorium badane są obie z nich. Jak zauważa PAP "o proteazy oparte są np. niektóre leki na HIV, na wirusowe zapalenie wątroby typu C, na cukrzycę typu drugiego czy leki przeciwnowotworowe nowej generacji".

I chociaż badanie tego typu enzymów jest trudne, to daje duże szanse na opracowanie skutecznego leku. Proteaza badana przez prof. Drąga jest nie tylko niezbędna SARS-CoV-2 do replikacji. Powstrzymuje ona również mechanizmy prowadzące do śmierci zainfekowanych komórek, więc jego zablokowanie może pomóc w walce organizmu z chorobą.

Wyniki badań zostały opublikowane bezpłatnie, bez patentowania. Prof Drąg podkreślił również duży wkład grup badawczych z USA w pracach nad SARS-CoV-2 Mpro.

d15gzrh

Podziel się opinią

Share
d15gzrh
d15gzrh
Więcej tematów