Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa zakażeń pokazuje już prawie 9 mln chorych
W niedzielę 21 czerwca WHO potwierdziło rekordową liczbę nowych przypadków COVID-19 na świecie. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia właśnie poinformowało o kolejnym dużym wzroście zakażeń w Polsce. Liczba chorych w naszym kraju przekroczyła już 32 tys.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu doby potwierdzonych zostało 296 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 w naszym kraju. Niestety wśród ofiar koronawirusa, znalazły się również śmiertelne - ostatniej doby zmarły 3 kolejne osoby.
Najwięcej nowych przypadków COVID-19 w ostatniej dobie zostało potwierdzonych w woj. śląskim, łódzkim, mazowieckim, podlaskim oraz wielkopolskim. Mapa koronawirusa w Polsce pokazuje szczegółowe dane, a województwa, w których panuje najgroźniejsza sytuacja to:
- woj. śląski - 11 955 zakażeń,
- woj. mazowieckie - 4759 zakażeń,
- woj, łódzkie - 2878 zakażeń,
- woj. dolnośląskie - 2857 zakażeń,
- woj. wielkopolskie - 2474 zakażeń.
Zgodnie z najnowszymi danymi ponad 93 tys. osób przebywa na kwarantannie, a 1899 jest hospitalizowanych. Łączna liczba śmiertelnych zakażeń w Polsce wyniosła dzisiaj (22 czerwca) 1359. Od początku epidemii potwierdzono 32 227 zakażeń SARS-CoV-2.
Koronawirus na świecie
Nie tylko sytuacja w Polsce jest groźna. W niedzielę 21 czerwca WHO potwierdziło największy dzienny przyrost zakażeń od początku pandemii - 183 020 nowych, potwierdzonych przypadków COVID-19. Wcześniejszy rekord został ustanowiony 18 czerwca, tak trudno mówić o spowolnieniu pandemii.
Potwierdzają to dane, zebrane na mapie koronawirusa opracowanej przez Johns Hopkins University, zgodnie z którymi łączna liczba zakażeń na świecie wyniosła 22 czerwca 8 963 252 przypadki. Łączna liczba śmiertelnych zakażeń przekroczyła już 468 tys. Sytuacja w poszczególnych krajach wygląda następująco:
- USA - 2 280 969 zakażeń,
- Brazylia - 1 083 341 zakażeń,
- Rosja - 591 465 zakażeń,
- Indie - 425 282 zakażenia,
- Wielka Brytania - 305 803 zakażenia.
Wzrosła również liczba chorych w Peru, Hiszpanii, Chile i Włoszech. Zdaniem części ekspertów szybkie tempo rozprzestrzeniania się i poważniejsze objawy COVID-19 w części krajów mogą być efektem braku szczepienia dzieci na… gruźlicę. Eksperci starają się wyjaśnić, jaka jest zależność pomiędzy odpornością na gruźlicę, a COVID-19.
Zobacz też: Koronawirus wpędził nas w gigantyczny kryzys. I może rozpędzić jeszcze inny – dużo większy
Naukowcom udało się również ustalić, dlaczegokoronawirus może wywoływać poważne objawy neurologiczne, w tym zaburzenia węchu i smaku. Chociaż o takich objawach wiadomo już od jakiegoś czasu, to najnowsze badania wyjaśniają, co jest przyczyną objawów, które rzadko kojarzone są ze schorzeniami dróg oddechowych.
Szczegółowe informacje na temat koronawirusa w Polsce i na świecie, uzyskasz, zapisując się na nasz specjalny newsletter.