Koronawirus uszkadza serca dzieci. Naukowcy publikują niepokojące badania

Koronawirus uszkadza serca dzieci. Naukowcy publikują niepokojące badania

Koronawirus może poważnie uszkadzać serca dzieci. Nowe badania
Koronawirus może poważnie uszkadzać serca dzieci. Nowe badania
Źródło zdjęć: © YouTube
06.09.2020 13:51

Koronawirus wywołuje u dzieci chorobę, która poważnie uszkadza serce, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do śmierci - informują naukowcy z USA. Niepokojące wyniki badań przedstawili na łamach EClinicalMedicine.

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie odkryli nowe, niezwykle niepokojące skutki zarażenia koronawirusem. Chodzi o MIS-C, czyli wieloukładowy zespół zapalny wywołujący u dzieci poważne uszkodzenia na sercu. Badacze informują, że schorzenie pojawia się głównie u zdrowych dzieci, które niecały miesiąc wcześniej przeszły bezobjawowo chorobę COVID-19.

- Dzieci nie muszą wykazywać klasycznych objawów COVID-19 w górnych drogach oddechowych, aby rozwinął się u nich MIS-C. To przerażające. Wydaje się, że wszystko jest w porządku, a kilka tygodni później w organizmie dzieci rozwija się poważny wieloukładowy zespół zapalny - komentuje autor badania, dr Alvaro Moreira z Centrum Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie w Teksasie.

Naukowcy przeanalizowali 662 zdiagnozowane przypadki MIS-C na całym świecie w okresie od 1 stycznia do 25 lipca. 71 proc. badanych zostało przyjętych z gorączką na oddział intensywnej opieki medycznej, 22 proc. wymagało użycia respiratora. U 90 proc. dzieci przeprowadzono badanie EKG, z czego ponad połowa wyników okazała się nieprawidłowa. Z całej grupy zmarło 11 młodych pacjentów.

Spośród wszystkich przeanalizowanych przypadków, aż u 581 dzieci objawy choroby okazały się na tyle niebezpieczne, że przeprowadzono u nich badanie echokardiograficzne. W przypadku 10 procent przebadanych pacjentów wykryto obecność tętniaków naczyń wieńcowych, mogących spowodować w przyszłości bardzo poważne powikłania.

- Te dzieci będą wymagały stałych obserwacji i badań ultradźwiękowych pozwalających ustalić, czy tętniaki pozostaną z nimi do końca życia. To fatalna informacja dla rodziców - mówi główny autor badania.

Naukowiec zaznacza, że prawie połowa przebadanych dzieci cierpiała na inne choroby, natomiast u połowy z nich zdiagnozowano nadwagę i otyłość.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)