Koronawirus. Polski lek na COVID-19. Eksperci zabrali głos
Lubelska spółka biotechnologiczna Biomed Lublin poinformowała w środę, że zakończyła pierwszy etap produkcji polskiego leku na COVID-19. Eksperci jednak na łamach Nauki w Polsce PAP tonują optymistyczne nastroje.
Dr hab. Piotr Rzymski z Zakładu Medycyny Środowiskowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu stwierdził w rozmowie z Nauką w Polsce PAP, że "ten lek, a w zasadzie kandydat na lek, musi jeszcze przejść przez fazy badań klinicznych. To część badawcza oceniająca bezpieczeństwo, tolerancję i skuteczność. Dopiero w przypadku pozytywnych rezultatów będzie można go wprowadzić na rynek i stosować".
Czytaj też: Koronawirus. 70 proc. maseczek z Chin nie spełnia norm bezpieczeństwa
Zadecydują badania kliniczne
Natomiast wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego tłumaczył portalowi, że przeciwciała ozdrowieńców, jak wykazały badania, są skuteczne, ale "trzeba pamiętać, że preparat zawiera też inne przeciwciała, jest w nim cała pula przeciwciał pochodzących od ludzi dorosłych".
– Ta pula jest specjalnie wyselekcjonowana od osób, które chorowały na COVID-19 i są w niej również te specyficzne dla koronawirusa SARS-CoV-2 przeciwciała – stwierdził naukowiec.
Także prof. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, powiedział Nauce w Polsce, że "tak naprawdę o tym, że mamy skuteczny lek na COVID-19 będzie można mówić, gdy przejdzie on badania kliniczne".
Źródło: Nauka w Polsce PAP
Czytaj też: Koronawirus. Krzyk zwiększa ryzyko przenoszenia wirusa? Tak twierdzą naukowcy