Koronawirus. Ludzkie białko może przyczynić się do powstania leku

Koronawirus. Ludzkie białko może przyczynić się do powstania leku
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Bolesław Breczko

09.03.2020 16:12, aktual.: 07.04.2020 12:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zespół naukowców z UT Southwestern Medical Center odkrył, że proteina LY6E produkowana przez ludzki układ odpornościowy jest skuteczna w leczeniu chorób powodowanych przez koronawirusy. Prace trwały wiele lat, a odkrycie przypadkiem nałożyło się na epidemię SARS-CoV-2.

Proteina LY6E nie zwalcza samych koronawirusów ale skutecznie utrudnia rozwinięcie się choroby, które wywołują. Badania nad nią rozpoczęły się kilka lat temu. Badacze zauważyli, że myszy laboratoryjne pozbawione proteiny LY6E były podatne na niegroźne dla nich wcześniej choroby wywoływane przez koronawirusy. Dotyczyło to SARS, MERS, a także COVID-19.

Odkrycia tego dokonał Charles Rice z Uniwersytetu Rockefellera, który badał właściwości LY6E, które wspomagały rozwinięcie stanów zapalnych przez wirusy grypy. Okazało się, że tam gdzie w przypadku grypy LY6E pomagał, tam w przypadku koronawirusa przeszkadzał rozwinąć się chorobie. Badania nad tym fenomenem kontynuowała Katrina Mar ze szwajcarskiego laboratorium Volker Thiel, a rozpoczęła je dwa lata przed wybuchem epidemii COVID-19.

Po potwierdzeniu działania hamującego rozwój chorób SARS i MERS Katrina Mar potwierdziła też takie samo działanie w przypadku COVID-19. Teraz badacze z UT Southwestern Medical Center liczą na to, że na podstawie tych badań uda się opracować lek na COVID-19.

Źrodłó: utsouthwestern.edu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także