Trwa ładowanie...
d1fnszz

Koronawirus: Pierwsza brama odkażająca. Niedługo trafi do szpitala w Bytomiu

Polscy naukowcy z Politechniki Śląskiej stworzyli pierwszą bramę odkażającą. Dzięki niej medycy będą mogli odkażać swoje kombinezony ochronne przed ich zdjęciem, co pozwoli zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Brama już wkrótce trafi do szpitala w Bytomiu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Naukowcy z Politechniki Śląskiej stworzyli bramę odkażającą.
Naukowcy z Politechniki Śląskiej stworzyli bramę odkażającą. (East News, Fot: Piotr Molecki)
d1fnszz

Brama odkażająca to projekt, który ma zwiększyć bezpieczeństwo medyków walczących z epidemią koronawirusa. Dzięki niej można zminimalizować ryzyko zakażenia się wirusem podczas zdejmowania kombinezonu ochronnego.

Brama odkażająca pomocna w walce z COVID-19

Naukowcy z Politechniki Śląskiej poszukują różnych rozwiązań wspierających walkę z COVID-19, weryfikując rozwiązania powstające zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Inspiracją do stworzenia bramy były m.in. komory odkażające, wykorzystywane w państwach azjatyckich.

d1fnszz

Inicjatywa została uruchomiona przez dr. inż. Artura Czachora - absolwenta Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, który przy współpracy z dr inż. Magdaleną Bogacką z Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów oraz dr inż. Edytą Kudlek z Katedry Inżynierii Wody i Ścieków zaangażowali się w prace nad wynalazkiem.

Zobacz też: Koronawirus. Jak się przed nim uchronić? Nie wystarczy mycie rąk.

W przyszłym tygodniu pierwsza brama pojawi się w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu. Naukowcy zapowiadają jednak, że mają w planach budowę kolejnych urządzeń dla innych szpitali zakaźnych.

d1fnszz

Potrzebne środki na budowę kolejnych bram

- Planujemy budowę bram dla innych szpitali zakaźnych, obecnie szukamy możliwości pozyskania środków na ten cel. Planujemy uruchomić zbiórkę na zrzutka.pl i zebrać niezbędną kwotę, aby wyposażyć inne szpitale w Polsce – powiedziała dr inż. Magdalena Bogacka z Politechniki Śląskiej w rozmowie z portalem Nauka w Polsce.

Odkażanie kombinezonów ochronnych w bramie odbywa się automatycznie. Urządzenie uruchamia się samodzielnie po wejściu do niego. Jest wyposażone w panel świetlny, gdzie pojawiają się piktogramy ze wskazówkami, co należy robić. Po zakończeniu wszystkich czynności podświetla się kontrolka informująca, że można bezpiecznie opuścić bramę. Następnym krokiem jest ściągnięcie kombinezonu ochronnego zgodnie z przyjętymi wytycznymi.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d1fnszz

Podziel się opinią

Share
d1fnszz
d1fnszz
Więcej tematów