Koronawirus. Objawy ustąpią, a zarażać możemy dalej - twierdzą naukowcy z Chin

Koronawirus. Objawy ustąpią, a zarażać możemy dalej - twierdzą naukowcy z Chin31.03.2020 11:42
Koronawirus. Objawy ustąpią, a zarażać możemy dalej - twierdzą naukowcy z Chin
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Koronawirus może być obecny w organizmie człowieka nawet po ustąpieniu objawów choroby, w związku z czym osoby, które wyglądają na zdrowe, mogą zarażać jeszcze przez wiele dni - wynika z badań chińskich naukowców.

Chińscy naukowcy przeprowadzili badanie, na podstawie którego stwierdzili, że osoby chore na COVID-19 mogą zarażać innych nawet przez 8 dni po ustąpieniu objawów. Wnioski z analiz opublikowano na łamach czasopisma naukowego "American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine".

Badanie zostało przeprowadzone na podstawie 16 pacjentów zarażonych wirusem SARS-CoV-2, którzy pomiędzy 28 stycznia a 9 lutego zostali wypisani do domu z Głównego Szpitala Wojskowego w Pekinie. U każdego z nich choroba COVID-19 nie doprowadziła do poważnych powikłań. Decyzje o zwolnieniu z placówki podjęto na podstawie dwóch testów PCR, wykonanych dzień po dniu, które potwierdziły brak obecności koronawirusa.

Naukowcy poinformowali, że mediana występowania objawów u pacjentów wynosiła 8 dni. Co jednak najbardziej interesujące, okazało się, że u połowy hospitalizowanych badanych wirus był obecny w organizmie nawet po ustąpieniu symptomów choroby. Ci pacjenci mogli zarażać innych jeszcze od 1 do 8 dni (mediana 2,5 dnia). Chińczycy zwrócili uwagę, że pomimo chorób współistniejących u niektórych z badanych, przebieg COVID-19 w ich przypadku nie różnił się znacząco od reszty. Pacjenci biorący udział w eksperymencie mieli od 3 do 68 lat, a mediana ich wieku wynosiła 35,5 roku.

Eksperci przypominają, że w innych badaniach, w których odsetek zgonów analizowanych pacjentów wyniósł powyżej 40%, osoby po ustąpieniu objawów choroby COVID-19 mogły zarażać nawet do 20 dni.

Naukowcy po opublikowaniu wyników badań są zgodni, że pacjenci zarażeni wirusem SARS-CoV-2 mogą otrzymać wypis ze szpitala dopiero po dwukrotnym negatywnym wyniku testu PCR. Osoby, u których przebieg choroby COVID-19 jest wyjątkowo łagodny i mogą przebywać w domach, powinny pozostać w izolacji jeszcze kilka dni po ustąpieniu objawów.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)