Koronawirus. Objawy ustąpią, a zarażać możemy dalej - twierdzą naukowcy z Chin

Koronawirus. Objawy ustąpią, a zarażać możemy dalej - twierdzą naukowcy z Chin

Koronawirus. Objawy ustąpią, a zarażać możemy dalej - twierdzą naukowcy z Chin
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
31.03.2020 11:42, aktualizacja: 07.04.2020 12:27

Koronawirus może być obecny w organizmie człowieka nawet po ustąpieniu objawów choroby, w związku z czym osoby, które wyglądają na zdrowe, mogą zarażać jeszcze przez wiele dni - wynika z badań chińskich naukowców.

Chińscy naukowcy przeprowadzili badanie, na podstawie którego stwierdzili, że osoby chore na COVID-19 mogą zarażać innych nawet przez 8 dni po ustąpieniu objawów. Wnioski z analiz opublikowano na łamach czasopisma naukowego "American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine".

Badanie zostało przeprowadzone na podstawie 16 pacjentów zarażonych wirusem SARS-CoV-2, którzy pomiędzy 28 stycznia a 9 lutego zostali wypisani do domu z Głównego Szpitala Wojskowego w Pekinie. U każdego z nich choroba COVID-19 nie doprowadziła do poważnych powikłań. Decyzje o zwolnieniu z placówki podjęto na podstawie dwóch testów PCR, wykonanych dzień po dniu, które potwierdziły brak obecności koronawirusa.

Naukowcy poinformowali, że mediana występowania objawów u pacjentów wynosiła 8 dni. Co jednak najbardziej interesujące, okazało się, że u połowy hospitalizowanych badanych wirus był obecny w organizmie nawet po ustąpieniu symptomów choroby. Ci pacjenci mogli zarażać innych jeszcze od 1 do 8 dni (mediana 2,5 dnia). Chińczycy zwrócili uwagę, że pomimo chorób współistniejących u niektórych z badanych, przebieg COVID-19 w ich przypadku nie różnił się znacząco od reszty. Pacjenci biorący udział w eksperymencie mieli od 3 do 68 lat, a mediana ich wieku wynosiła 35,5 roku.

Eksperci przypominają, że w innych badaniach, w których odsetek zgonów analizowanych pacjentów wyniósł powyżej 40%, osoby po ustąpieniu objawów choroby COVID-19 mogły zarażać nawet do 20 dni.

Naukowcy po opublikowaniu wyników badań są zgodni, że pacjenci zarażeni wirusem SARS-CoV-2 mogą otrzymać wypis ze szpitala dopiero po dwukrotnym negatywnym wyniku testu PCR. Osoby, u których przebieg choroby COVID-19 jest wyjątkowo łagodny i mogą przebywać w domach, powinny pozostać w izolacji jeszcze kilka dni po ustąpieniu objawów.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)