Trwa ładowanie...

Koronawirus objawy. Połowa osób może nie wiedzieć, że jest chora

Naukowcy apelują, aby zwiększyć ilość testów wykonywanych na obecność COVID-19. Badania przeprowadzone na Islandii dowiodły, że połowa osób zarażonych koronawirusem nie miała żadnych objawów. Wysoka liczba bezobjawowych przypadków może utrudniać wysiłki na rzecz zatrzymania transmisji choroby wśród społeczeństwa.

Share
Koronawirus objawy. Połowa osób może nie wiedzieć, że jest chora
Źródło: East News, fot: Piotr Matusewicz/East News
d1d28wn

Jak donosi Bloomberg, Islandia przebadała wyższy odsetek zamieszkującej ją ludności na obecność COVID-19 niż jakikolwiek inny kraj. Uzyskane wyniki pozwoliły zaobserwować, że około połowa osób zakażonych koronawirusem nie miała żadnych, typowych dla COVID-19 objawów.

Koronawirus objawy

Przypomnijmy, według WHO do objawów COVID-19 można zaliczyć: gorączkę, ból gardła, katar, kaszel, trudności z oddychaniem. Niektórzy pacjenci cierpią również na biegunkę i przekrwienie błony śluzowej nosa. Zazwyczaj objawy nasilają się stopniowo.

Zdaniem głównego epidemiologa Islandii dr Thorolfura Gudnasona, wyniki testów na Islandii mogą potwierdzać efekty badań przeprowadzonych przez chińskich naukowców. Ich obserwacje pozwoliły stwierdzić, że 1/3 zakażonych koronawirusem nie ma żadnych objawów lub wykazuje je z dużym opóźnieniem.

Zobacz też: Koronawirus. Jak się przed nim uchronić? Nie wystarczy mycie rąk.

Koronawirus: Brak objawów COVID-19

Duża liczba bezobjawowych zakażeń może być poważnym wyzwaniem w walce z rozprzestrzenianiem się choroby. Wiele państw przeprowadza testy dopiero wśród osób, które skarżą się na poważne dolegliwości. A jak wynika z raportu opracowanego przy współpracy Chin i WHO, takie infekcje są "stosunkowo rzadkie" i nie wydają się być głównym czynnikiem napędzającym transmisję COVID-19.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d1d28wn

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d28wn
d1d28wn
Więcej tematów