Koronawirus: Naukowcy ostrzegają przed nietypowymi objawami
14.10.2020 11:11
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Koronawirus SARS-CoV-2, odpowiedzialny za pandemię COVID-19 wciąż kryje w sobie wiele niewyjaśnionych tajemnic. Mimo trwających od miesięcy badań część objawów, jakie towarzyszą zakażeniu, wciąż nie zostało wyjaśnionych.
Pandemia koronowirusa nie spowalnia, a coraz częściej mówi się o tym, że druga fala dociera do Europy. W Polsce z każdym dniem zwiększa się dzienna liczba zakażeń, ale część objawów choroby wciąż stanowi dla naukowców zagadkę. Najczęstszymi objawami COVID-19 są suchy kaszel, gorączka oraz trudności w oddychaniu. Jak się jednak okazuje, cały czas pojawiają się nowe symptomy, które można łączyć z chorobą.
Mimo tego, że koronawirus jest bardzo zaraźliwyy, wiele osób nie ma żadnych jego objawów, a część z chorych skarży się wyłącznie na biegunkę lub utratę węchu i smaku. Portal Science Alert zwrócił też uwagę na kilka innych, mniej typowych objawów.
Nietypowe objawy koronawirusa
Coraz częściej mówi się, że problemy trawienne, takie jak biegunka oraz nudności mogą świadczyć o zakażeniu koronawirusem. Są to pierwsze symptomy, które poprzedzają gorączkę, kaszel czy trudności w oddychaniu.
Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że część pacjentów chorych na COVID-19, którzy nie mieli typowych objawów, skarżyła się na ogólne złe samopoczucie, odczuwanie dyskomfortu i niepokoju.
Innym symptomem, zwracającym uwagę naukowców jest zmęczenie czy trudności z koncentracją. Nie należy ich lekceważyć, jeśli występują w połączeniu z trudnościami w oddychaniu i bólem w klatce piersiowej. W pozostałych przypadkach nie trzeba od razu panikować, ponieważ ogólne zmęczenie może być efektem nadmiernego stresu.
Łagodne symptomy
Czasami chorujący na COVID-19 skarżą się na dreszcze i bóle mięśni. Ale są to objawy, które można łączyć z wieloma chorobami, także z grypą. Według raportu WHO około 11 proc. badanych osób zakażonych SARS-CoV-2 miało dreszcze, a 14 proc. bóle mięśni. Dlatego mogą to być zarówno objawy COVID-19, jak i łagodnej infekcji. Podobnie bóle i zawroty głowy.
Koronawirus może wywoływać różne nietypowe objawy, dlatego tak ważną rolę odgrywa samodzielne obserwowanie swojego organizmu, przestrzeganie obowiązujących zasad bezpieczeństwa i kwarantanny domowej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości można skorzystać z udostępnionych infolinii, gdzie specjaliści podpowiedzą, co należy zrobić w danej sytuacji.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.