Koronawirus mógł zabić 40 milionów ludzi na świecie. Zaskakujące wyliczenia naukowców
Koronawirus mógł zarazić prawie wszystkich ludzi na świecie i przyczynić się do śmierci 40 milionów z nich - wynika z badań przeprowadzonych przez ekspertów z Imperial College London. Taki scenariusz mógłby się sprawdzić w przypadku niepodjęcia walki z COVID-19.
Gdyby na świecie nie podjęto żadnych działań w kierunku zahamowania rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2, choroba COVID-19 zabiłaby około 40 milionów ludzi. Ponadto zarażeniu uległoby 7 013 734 000 osób na świecie, czyli prawie cała ziemska populacja. Zaskakujące wyniki przedstawili specjaliści z Imperial College London.
W innym analizowanym scenariuszu naukowcy założyli, że ludzie ograniczyliby kontakty społeczne do 40 procent, a w przypadku osób starszych do 60 procent. W takim wypadku liczba zachorowań i zgonów zostałaby zmniejszona o połowę.
- Naszym zdaniem w najbliższych miesiącach będziemy mieli do czynienia ze stanem bezprecedensowej ostrej gotowości systemów opieki zdrowotnej. Z naszych badań wynika, że wszystkie kraje na świecie wybierają pomiędzy intensywnymi oraz kosztownymi działaniami na rzecz ograniczenia pandemii, a ryzykiem szybkiego załamania systemów opieki zdrowotnej. Nasze analizy sugerują, ze jeżeli teraz zaczniemy szybko działać, to uratujemy miliony ludzi od śmierci - mówi autor raportu Patrick Walker.
Zdaniem brytyjskich naukowców do powstrzymania pandemii niezbędne są zdecydowane działania w postaci robienia ogromnej ilości testów na obecność koronawirusa. Kluczowe w wygraniu walki z COVID-19 jest także radykalne ograniczenie kontaktów społecznych.
W opinii naukowców podjęcie wszelkich niezbędnych działań przez wszystkie kraje na świecie przyczyni się do uniknięcia aż 38,7 miliona zgonów. Jeżeli zalecenia zaczną być przestrzegane później, uda się uniknąć około 30,7 miliona zgonów. - Musimy podjąć szybkie, zdecydowane i globalne działania. Tylko to może zmniejszyć liczbę zgonów nawet o 95% i ocalić prawie 39 milionów ludzi - mówi współautorka badań, profesor Azra Ghani.
Z raportu Brytyjczyków dowiadujemy się również, że w przypadku braku podjęcia jakichkolwiek działań w kierunku powstrzymania pandemii na terenie Europy i Azji Środkowej, do końca bieżącego roku zaraziłoby się ponad 800 milionów osób, a zmarłoby aż 8,75 procent z nich.
Jak czytamy w raporcie, średnia zgonów na świecie wskutek zarażenia koronawirusem wynosi obecnie 3,1 osoby/1 mln mieszkańców. Największy odsetek zgonów jest we Włoszech (136 osób/1 mln). Kolejne miejsce zajmuje Hiszpania z odsetkiem 93/1 mln. W Stanach Zjednoczonych odsetek zgonów wynosi 4 osoby/1 mln, a w Polsce 0,4/1 mln.
Wyliczenia zamieszczone w raporcie pt. "The Global Impact of COVID-19 and Strategies for Mitigation and Suppression" zostaną wysłane do wszystkich krajów na świecie.
Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.
Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.