Koronawirus. Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia COVID-19 podczas Wielkanocy?
W tym roku czekają nas zupełnie inne święta wielkanocne niż dotychczas. Wciąż obowiązują zalecenia wprowadzone przez władze, w tym ograniczenie przemieszczania się i konieczność zachowania odpowiedniego dystansu społecznego. Ich przestrzeganie oraz stosowanie się do ogólnych porad może zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
W trakcie Wielkanocy należy pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych osób. Warto przestrzegać obowiązujących zasad, a szczególnie tych związanych z zakazem przemieszczania się (z wyjątkiem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania bieżących potrzeb życiowych, konieczności uzyskania opieki zdrowotnej czy psychologicznej itd.).
Wielkanoc w czasach koronawirusa
Wiele osób przechodzi zakażenie koronawirusem bezobjawowo. Nie mają świadomości, że mogą być zakażone, a w związku z tym bezwiednie zakażają innych. Dlatego podczas Wielkanocy warto zrezygnować z odwiedzania bliskich i skorzystać z alternatywnych form kontaktu. Chodzi tutaj przede wszystkim o wykorzystanie wideo połączeń czy standardowych rozmów telefonicznych. Należy też zadbać o właściwą ochronę podczas zakupów i przebywania w przestrzeni publicznej np. zakładając maseczki lub korzystając z rękawiczek.
Koronawirus: Porady
Warto również pamiętać o podstawowych zasadach, opracowanych przez WHO, które mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na COVID-19. Wśród nich wymienia się:
- Częste mycie rąk (z użyciem wody i mydła lub płynu do dezynfekcji na bazie alkoholu)
- Zasłanianie nosa i ust podczas kasłania i kaszlenia (np. wykorzystując do tego zgięcie łokcia)
- Unikanie dotykania twarzy – nosa, ust oraz oczu
- Zachowanie bezpiecznego dystansu społecznego (zaleca się odległość 2 metrów)
- Pozostanie w domach (w miarę możliwości)