Koronawirus. Jak długo chorzy mogą zarażać innych? Nowe badania

Koronawirus został zdiagnozowany już u blisko 42 milionów ludzi na świecie. Naukowcy z USA postanowili zbadać, jak długo chory na COVID-19 powinien przebywać w izolacji, aby nie zarazić innych.

Koronawirus. Jak długo osoby chore na COVID-19 mogą zarażać innych? Naukowcy odpowiadają
Koronawirus. Jak długo osoby chore na COVID-19 mogą zarażać innych? Naukowcy odpowiadają
Źródło zdjęć: © Pixabay

Koronawirus wciąż stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla ludzi na całym świecie. Chorobę COVID-19 zdiagnozowano już u blisko 42 milionów ludzi. Z powodu przegranej walki z infekcją zmarło już ponad 1,1 mln osób. Rosnące liczby zakażonych powodują, że pojawia się coraz więcej pytań odnośnie wirusa SARS-CoV-2. Wśród najczęściej zadawanych jest to o liczbę dni, podczas których chore osoby mogą zarażać innych.

Naukowcy z OregonHealth & ScienceUniversity (OHSU) przejrzeli 77 badań, aby określić, jak długo osoby chore na COVID-19 zakażają innych. Wyniki swoich obserwacji opublikowali na łamach pisma "Infection Control and Hospital Epidemiology".

Analizy amerykańskich naukowców wykazały, że osoby z lekkimi objawami zarażają nie dłużej niż ok. 10 dni, natomiast pacjenci przechodzący chorobę ciężko - nawet do 20 dni.

Zobacz też: Koronawirus wpędził nas w gigantyczny kryzys. I może rozpędzić jeszcze inny – dużo większy

- Mimo, że ludzie mogą przekazywać wirusa przez dłuższy czas, badania, które przeanalizowaliśmy pokazały, że żywy wirus wskazujący na zakażalność był wykrywany tylko do 9 dni u ludzi z łagodnymi objawami - tłumaczy prof. Monica Sikka z OHSU.

Autorzy badań zwracają uwagę, że wyniki ich analiz zgadzają się z obecnymi zaleceniami amerykańskiej agencji Centers for Disease Control and Prevention odnośnie czasu, jaki zakażone osoby powinny spędzać w izolacji.

- Wykrycie wirusowego RNA może nie być skorelowane z zakażalnością, ponieważ odstępne dane na temat kultur wirusowych wskazują na krótszy czas rozprzestrzeniania wirusa. Potrzebne są dodatkowe dane, aby określić czas przekazywania aktywnego wirusa i skutki dla ryzyka transmisji choroby - wyjaśniają naukowcy. - Choć pozytywne wyniki testów opartych na metodzie PCR mogą się utrzymywać przez dłuższy czas, dane odnośnie wirusowych kultur wskazują, że wirus jest zwykle aktywny krócej - dodają.

Źródło artykułu:PAP
wiadomościkoronawirusnaukowcy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)