Koronawirus i tajemnicza choroba dzieci. Teraz pojawia się też u dorosłych
U wielu dzieci zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 odkryto również objawy wieloukładowego zespołu zapalnego związany z COVID-19 (MIS-C). Teraz, po wielu miesiącach od wykrycia problemu u najmłodszych, podobne dolegliwości są zauważane u dorosłych.
Badania opublikowane 2 października potwierdzają, że wieloukładowy zespół zapalenia związany z COVID-19 (MIS) może występować nie tylko u dzieci (choroba MIS-C, gdzie "C" oznacza "child", czyli dziecko), ale również u dorosłych (choroba oznaczona jako MIS-A). Tak, jak w przypadku najmłodszych są to rzadkie przypadki i jak do tej pory CDC potwierdziło niecałe 30 diagnoz MIS-A.
MIS-A, tak jak jej odpowiednik u dzieci, atakuje wiele narządów, powodując poważny stan zapalny w organizmie. Do najpowszechniejszych objawów należą:
- gorączka,
- zaburzenia rytmu serca,
- dolegliwości żołądkowo-jelitowe,
- wysypka.
Zgodnie z informacjami podanymi przez CDC, 10 na 27 pacjentów wymagało intensywnej terapii, a trzech zmarło na skutek powikłań po MIS-A. Choroba "uderza głównie w mniejszości rasowe i etniczne", jak podkreśla CDC.
Wieloukładowy zespół zapalenia związany z COVID-19
Pierwsze doniesienia o MIS-C, czyli wieloukładowym zespole zapalenia związanym z COVID-19 u dzieci, pojawiły się wiosną tego roku, chociaż objawy było ciężko zidentyfikować ze względu na podobieństwo do choroby Kwasakiego. Zgodnie z danymi CDC, rozpoznano ok. 935 pacjentów z objawami MIS-C, z czego 19 pacjentów poniżej 20 roku życia zmarło. Latem w Polsce zaczęły pojawiać się przypadki wieloukładowego zespołu zapalenia wśród dzieci.
Najnowszy raport potwierdza, że choroba może rozwinąć się również u dorosłych, a od lata potwierdzono 27 takich przypadków. Choroba u dorosłych została oznaczona jako MIS-A (A od "adult", czyli dorosły). Wszyscy pacjenci byli pomiędzy 21 a 50 rokiem życia, a większość (poza jednym z Wielkiej Brytanii) pochodziła z USA. W tych 27 przypadkach wynik testu na COVID-19 był pozytywny lub potwierdzono obecność przeciwciał.
- Podejrzenie kliniczne i wskazane testy SARS-CoV-2, w tym testy na obecność przeciwciał, mogą być potrzebne do rozpoznania i leczenia dorosłych z MIS-A. Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć patogenezę i długoterminowe skutki tego schorzenia. Ostatecznie rozpoznanie MIS-A wzmacnia potrzebę działań zapobiegawczych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 - czytamy w oświadczeniu CDC.
Dodatkowo eksperci zaznaczają, że służby medyczne powinny od tego momentu zwracać większą uwagę na możliwość wystąpienia MIS-A u pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2.