Koronawirus i tajemnicza choroba dzieci. Teraz pojawia się też u dorosłych

Koronawirus może wywołać wieloukładowy zespół zapalenia związany z COVID-19 także u dorosłych
Koronawirus może wywołać wieloukładowy zespół zapalenia związany z COVID-19 także u dorosłych
Źródło zdjęć: © YouTube

05.10.2020 21:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

U wielu dzieci zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 odkryto również objawy wieloukładowego zespołu zapalnego związany z COVID-19 (MIS-C). Teraz, po wielu miesiącach od wykrycia problemu u najmłodszych, podobne dolegliwości są zauważane u dorosłych. 

Badania opublikowane 2 października potwierdzają, że wieloukładowy zespół zapalenia związany z COVID-19 (MIS) może występować nie tylko u dzieci (choroba MIS-C, gdzie "C" oznacza "child", czyli dziecko), ale również u dorosłych (choroba oznaczona jako MIS-A). Tak, jak w przypadku najmłodszych są to rzadkie przypadki i jak do tej pory CDC potwierdziło niecałe 30 diagnoz MIS-A. 

MIS-A, tak jak jej odpowiednik u dzieci, atakuje wiele narządów, powodując poważny stan zapalny w organizmie. Do najpowszechniejszych objawów należą:

  • gorączka,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • dolegliwości żołądkowo-jelitowe,
  • wysypka. 

Zgodnie z informacjami podanymi przez CDC, 10 na 27 pacjentów wymagało intensywnej terapii, a trzech zmarło na skutek powikłań po MIS-A. Choroba "uderza głównie w mniejszości rasowe i etniczne", jak podkreśla CDC. 

Wieloukładowy zespół zapalenia związany z COVID-19

Pierwsze doniesienia o MIS-C, czyli wieloukładowym zespole zapalenia związanym z COVID-19 u dzieci, pojawiły się wiosną tego roku, chociaż objawy było ciężko zidentyfikować ze względu na podobieństwo do choroby Kwasakiego. Zgodnie z danymi CDC, rozpoznano ok. 935 pacjentów z objawami MIS-C, z czego 19 pacjentów poniżej 20 roku życia zmarło. Latem w Polsce zaczęły pojawiać się przypadki wieloukładowego zespołu zapalenia wśród dzieci. 

Najnowszy raport potwierdza, że choroba może rozwinąć się również u dorosłych, a od lata potwierdzono 27 takich przypadków. Choroba u dorosłych została oznaczona jako MIS-A (A od "adult", czyli dorosły). Wszyscy pacjenci byli pomiędzy 21 a 50 rokiem życia, a większość (poza jednym z Wielkiej Brytanii) pochodziła z USA. W tych 27 przypadkach wynik testu na COVID-19 był pozytywny lub potwierdzono obecność przeciwciał

- Podejrzenie kliniczne i wskazane testy SARS-CoV-2, w tym testy na obecność przeciwciał, mogą być potrzebne do rozpoznania i leczenia dorosłych z MIS-A. Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć patogenezę i długoterminowe skutki tego schorzenia. Ostatecznie rozpoznanie MIS-A wzmacnia potrzebę działań zapobiegawczych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 - czytamy w oświadczeniu CDC. 

Dodatkowo eksperci zaznaczają, że służby medyczne powinny od tego momentu zwracać większą uwagę na możliwość wystąpienia MIS-A u pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (83)
Zobacz także