Koronawirus: Badania nad szczepionką na COVID-19 na Uniwersytecie Oksfordzkim wznowione

Koronawirus: Badania nad szczepionką na COVID-19 na Uniwersytecie Oksfordzkim wznowione

Badania nad szczepionką na COVID-19 wznowione
Badania nad szczepionką na COVID-19 wznowione
Źródło zdjęć: © YouTube
Karolina Modzelewska
14.09.2020 10:58

Badanie kliniczne jednej z eksperymentalnych szczepionek COVID-19 na Uniwersytecie Oksfordzkim zostało wznowione w sobotę 12 września 2020 r. Krótka przerwa była związana z kwestiami dotyczącymi bezpieczeństwa. Ochotnik przyjmujący preparat zachorował na nieznaną chorobę.

Kilka dni temu firma farmaceutyczna AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki ogłosili "dobrowolne wstrzymanie" testów szczepionki na COVID-19. Stało się to po tym, jak pochodzący z Wielkiej Brytanii ochotnik zachorował na nieznaną chorobę.

Szczepionka na COVID-19: Badania wznowione

W sobotę (12.09.2020 r.) brytyjskie organy regulacyjne wyraziły zgodę na wznowienie testów po weryfikacji wszystkich kwestii związanych z bezpieczeństwem. Dodatkowo Astra Zeneca ogłosiła, że w przyszły poniedziałek (21.09.2020 r.) badania zostaną wznowione również w Brazylii.

Od początku pandemii rośnie liczba osób, które zmarły z powodu COVID-19 (dawno przekroczyła 90 tys.). W podobny sposób zwiększa się liczba zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Dlatego firmy farmaceutyczne z całego świata uczestniczą w wyścigu o skuteczną szczepionkę. Dziewięć z nich jest na końcowym etapie badań fazy 3.

Koronawirus: Wyścig o skuteczną szczepionkę trwa

Przedstawiciele firmy AstraZeneca wyrażają nadzieję, że szczepionka na COVID-19 będzie dostępna "do końca tego roku, na początku przyszłego" pomimo pojawiających się wyzwań. Przerwy w tak dużych badaniach nie są niczym zaskakującym, ale każdy przypadek gorszego samopoczucia wymaga dokładnej oceny.

Charlotte Summers, wykładowczyni z Uniwersytetu Cambridge, powiedziała, że ​​przerwa pokazała zaangażowanie naukowców w "umieszczenie bezpieczeństwa w centrum ich programu rozwoju”. Dodała, że takie działanie ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia i utrzymania zaufania społecznego. Wiele osób z niecierpliwością czeka na skuteczną szczepionkę, inni natomiast podchodzą do niej w bardzo sceptyczny sposób.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)