Koronawirus a teorie spiskowe. 25 proc. ludzi wierzy w niesprawdzone informacje o COVID-19

Koronawirus a teorie spiskowe. 25 proc. ludzi wierzy w niesprawdzone informacje o COVID-19

Koronawirus a teorie spiskowe. 25 proc. ludzi wierzy w niesprawdzone informacje o COVID-19
Źródło zdjęć: © YouTube.com
21.06.2020 14:11

Teorie spiskowe dotyczące pandemii koronawirusa nadal zalewają sieć. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Cambridge University Press, w niesprawdzone informacje dotyczące choroby COVID-19 wierzy aż 25 procent ludzi.

Koronawirus od kilku miesięcy trapi mieszkańców całego świata. Od początku wybuchu pandemii potwierdzono już ponad 8 milionów przypadków zarażeń SARS-CoV-2 na wszystkich kontynentach. Pomimo znoszenia obostrzeń i stopniowego powrotu do normalności w większości krajów dotkniętych epidemią, eksperci przypominają, iż choroba COVID-19 nadal stanowi śmiertelne zagrożenie.

Specjaliści zachęcają także do czerpania informacji na temat infekcji jedynie z wiarygodnych źródeł. Zaleca się słuchanie osób posiadających obszerną wiedzę i doświadczenie. Naukowcy odradzają podążanie za teoriami spiskowymi i niesprawdzonymi doniesieniami z sieci.

Niestety, wbrew ich zaleceniom, niepotwierdzonymi informacjami na temat epidemii SARS-CoV-2 wciąż posiłkuje się wielu ludzi. Według badania przeprowadzonego przez Cambridge University Press na grupie 2,5 tys. osób w Anglii, w teorie spiskowe dotyczące COVID-19 wierzy aż 1/4 ludzi.

- Teorie spiskowe łączą się z innymi formami nieufności i są związane z mniejszym przestrzeganiem wytycznych rządowych oraz większą niechęcią do podejmowania przyszłych testów i leczenia - komentują eksperci z University of Oxford.

Naukowcy jako idealny przykład szerzenia dezinformacji podają 26-minutowy film pod tytułem "Plandemic", który w błyskawicznym tempie zyskał popularność na całym świecie. Wystąpiła w nim Judy Mikovits - wirusolog, którą wielokrotnie oskarżano o tworzenie spisku przeciwko szczepionkom.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)