Koronawirus a Remdesivir. Naukowcy z USA: lek może stać się najpotężniejszą bronią

Koronawirus a Remdesivir. Naukowcy z USA: lek może stać się najpotężniejszą bronią

Koronawirus a Remdesivir. Naukowcy z USA: lek może stać się najpotężniejszą bronią
Źródło zdjęć: © Shutterstock
20.04.2020 13:28

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo każdego dnia. Podczas gdy cały świat czeka na szczepionkę, naukowcy testują leki, które mogą pomóc w walce z COVID-19. Jednym z nich jest Remdesivir. Najnowsze badania wykazują, że środek może zwalczać SARS-CoV-2.

Remdesivir może stać się najpotężniejszą bronią w walce z COVID-19 - twierdzą naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu Alberty. Ich zdaniem lek jest niezwykle skuteczny przeciwko enzymowi, który odgrywa kluczową rolę w rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Wyniki swoich badań przedstawili na łamach czasopisma naukowego "Journal of Biological Chemistry".

Remdesivir należy do grona leków, które są testowane w leczeniu przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. W zeszłym tygodniu w artykule opublikowanym w "New England Journal of Medicine", poinformowano, że poprawił on wyniki u zainfekowanych osób. Naukowcy z Cedars-Sinai Medical Center stwierdzili, że ponad dwie trzecie z 53 ciężko chorych pacjentów po podaniu leku poczuło się znacznie lepiej. Badanie wykazało, że 17 z 30 hospitalizowanych osób wskutek terapii przestało korzystać z respiratora.

Najnowsze badania wyjaśniają, w jaki sposób lek opracowany w 2014 roku w celu zwalczania epidemii wirusa Ebola pomaga w walce z COVID-19. - Jest bardzo silnym inhibitorem polimerazy koronawirusa, a jeśli celujesz w polimerazę, wirus nie może się rozprzestrzeniać, więc jest to bardzo logiczny cel w leczeniu - komentuje autor badania Matthias Götte, kierownik mikrobiologii medycznej i immunologii na Uniwersytecie Alberty w Kanadzie.

Badacze odkryli, że Remdesivir oszukuje koronawirusa, naśladując jego elementy składowe. - Te polimerazy koronawirusowe są niechlujne i oszukują się, więc inhibitor włącza się wiele razy, a wirus nie może się już replikować” - wyjaśnia Götte.

Naukowiec poinformował, że dowody zebrane przez jego zespół badawczy w połączeniu z poprzednimi analizami dokonanymi na podstawie badań na zwierzętach oznaczają, że Remdesivir można sklasyfikować jako "bezpośrednio działający środek przeciwko koronawirusowi".

W lutym tego roku Matthias Götte wspólnie z grupą naukowców wykazali, że lek skutecznie działał przeciwko wirusowi zespołu bliskowschodniego układu oddechowego (MERS), pokrewnemu koronawirusowi. - Byliśmy optymistami wierząc, że uzyskamy takie same wyniki w przypadku wirusa SARS-CoV-2. Wyniki są prawie identyczne, więc sądzimy, że Remdesivir jest bardzo silnym inhibitorem polimerazy koronawirusa - komentuje badacz.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)