Trwa ładowanie...
d2e4cq9

Koronawirus przegra z amerykańskim lekiem? Premier Czech: wysyłam po niego samolot

Ministerstwo Zdrowia w Czechach wydało tymczasową zgodę na stosowanie eksperymentalnego leku Remdesivir przeciwko koronawirusowi. Zezwolenie wydano na prośbę szpitala w Pradze, gdzie jeden z 464 zarażonych obywateli Czech jest w stanie krytycznym.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czesi wydają zgodę na stosowanie leku Remdesivir przeciwko koronawirusowi
Czesi wydają zgodę na stosowanie leku Remdesivir przeciwko koronawirusowi (Shutterstock.com)
d2e4cq9

Czeskie ministerstwo zdrowia zezwoliło na stosowanie eksperymentalnego leku antywirusowego Remdesivir przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Zgodę wydano 17 marca na prośbę praskiego szpitala (VFN), w którym hospitalizowany jest pacjent w stanie krytycznym. Lek został wyprodukowany przez amerykańską firmę Gilead.

Zgoda ministerstwa nie oznacza w praktyce automatycznego podania go zarażonemu pacjentowi. Czesi mogą teraz zwrócić się do firmy farmaceutycznej z prośbą o wydanie leku. We wniosku muszę opisać stan zdrowia pacjenta. Następnie Gilead podejmie decyzję, czy chory zostanie włączony do badań i otrzyma Remdesivir.

d2e4cq9

Czeski premier Andrej Babisz poinformował podczas konferencji prasowej, że w przypadku otrzymania zgody wyśle po lek specjalny wojskowy samolot.

Zezwolenie ministerstwa jest tymczasowe i ważne przez sześć miesięcy. - Lek przeznaczony jest dla pacjentów w Czechach, u których zdiagnozowano zakażenie COVID-19, przebywają oni w szpitalu, a ich stan zdrowia wymaga podłączenia do respiratora - podano w oświadczeniu.

d2e4cq9

Lekarze przed podaniem eksperymentalnego leku muszą uzyskać zgodę pacjenta.

Jak dotąd w Czechach potwierdzono 464 przypadki zarażenia koronawirusem. Trzech pacjentów jest w stanie krytycznym.

Stosowanie każdego nowego leku w Czechach musi zostać zatwierdzone przez Państwowy Instytut Kontroli Leków (SUKL), który ocenia bezpieczeństwo i skuteczność leków na podstawie dostępnych informacji od producenta, jak również od amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) lub Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Chcesz wiedzieć więcej na temat koronawirusa? Zapisz się na nasz specjalny newsletter.

d2e4cq9

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d2e4cq9

d2e4cq9