Trwa ładowanie...

Korea Południowa ulepsza swoje samoloty bojowe. Pomyślne testy FA-50 z nowym zasobnikiem

Korea Południowa poinformowała o pomyślnym zakończeniu testów powietrznych samolotu KAI FA-50 Golden Eagle wyposażonego w zasobnik Sniper ATP. Integracja systemu z maszyną ma na celu zwiększenie jej zdolności bojowych.
Share
Korea Południowa testuje nowy zasobnik w samolotach FA-50
Korea Południowa testuje nowy zasobnik w samolotach FA-50Źródło: YouTube
d30un9z

Południowokoreańskie samoloty szkolno-bojowe KAI FA-50 Golden Eagle (ang. Złoty Orzeł) pomyślnie przeszły testy powietrzne z zasobnikiem Sniper ATP. Seria prób w locie z systemem opracowanym przez amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin otwiera drogę do certyfikacji tego wyposażenia na tym typie samolotu.

Maszyny FA-50 ulepszone o nowy zasobnik będą mogły zostać użyte wraz z precyzyjnym uzbrojeniem dalekiego zasięgu. Sniper ATP pozwoli m.in. na dokładniejsze namierzanie celów. Zdaniem specjalistów, integracja samolotu z systemem od Lockheeda pomoże także w misjach rozpoznawczych i dozorowych.

FA-50 to lekkie myśliwce produkowane od 2002 roku przez Korea Aerospace Industries we współpracy z amerykańskim koncernem Lockheed Martin. Samoloty powstały na bazie naddźwiękowego T-50 Golden Eagle, jednej z najnowocześniejszych obecnie maszyn szkolno-bojowych na świecie.

d30un9z

Zobacz: Czy mogę nagrywać policjantów podczas interwencji? [Wideo]

Po FA-50 "sięgnęły" do tej pory trzy kraje. Oprócz Korei Południowej, która zamówiła 60 egzemplarzy, w maszyny zaopatrzyły się również Filipiny (12 samolotów) oraz Irak (24 samoloty).

Wszyscy powyżsi klienci są zainteresowani integracją z zasobnikami Sniper, co w konsekwencji podniesie możliwości ich floty.

Czytaj także: Czechy mają nową broń. Oficjalna prezentacja jeszcze w 2021 roku

d30un9z

Sniper ATP

Sniper to system celowniczy, którego producentem jest koncern zbrojeniowy Lockheed Martin. Służy on do identyfikacji, wyboru celów oraz do naprowadzania na cele kierowanego uzbrojenia w każdych warunkach pogodowych zarówno w dzień, jak i w nocy.

Zasobnik ma charakterystyczny kształt służący zmniejszeniu oporów aerodynamicznych. Może być używany do wysokości 15 100 metrów.

W odróżnieniu od maszyn FA-50, system znalazł aż 27 klientów na całym świecie. Wśród nich jest Polska, która wykorzystuje zasobnik m.in. w samolotach wielozadaniowych F-16.

Zobacz także: Armia USA zwiększa ilość bezzałogowców w Europie. Do Rumunii trafiły maszyny MQ-9 Reaper

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d30un9z

Podziel się opinią

Share
d30un9z
d30un9z
Więcej tematów