Kopanie w piasku na plaży. Eksperci: nigdy tak głęboko
Sezon wakacyjny trwa w najlepsze. Dla wielu oznacza to wyjazd w r óżne zakątki świata – w tym również, albo i przede wszystkim, do nadmorskich kurortów. Amerykanie zwracają jednak uwagę, że kopanie dołów na plaży może być śmiertelnie niebezpieczne.
Wakacyjne upały przyczyniły się do tego, że Polacy tłumnie ruszyli m.in. nad Bałtyk. Jak co roku – turyści wypoczywają na plażach, jednak nie mają świadomości, jak dużym zagrożeniem jest kopanie dołów w piasku.
Mało kto ma świadomość zagrożenia
Uwagę na śmiertelne zagrożenie na plażach zwraca profesor z Florida International University, który na co dzień zajmuje się badaniem wybrzeży, Stephen Leatherman, w rozmowie z Science Alert. Ekspert wyjaśnia, że choć kopanie dziur w piasku może wydawać się niezagrażającą życiu i zdrowiu zabawą, to w rzeczywistości jest inaczej. Kiedy dół jest wystarczająco głęboki i zawali się na człowieka, ucieczka z jest niezwykle trudna – czytamy. Science Alert podaje ponadto, że wedle statystyk (dane z 2007 r.) więcej umiera z powodu uduszenia się w piasku niż z powodu ataków rekinów.
Wyjaśnijmy jednak, czym w zasadzie jest piasek. Jak podaje Science Alert, piasek nie jest rodzajem materiału – to kategoria wielkości materiału, która jest określana przez średnicę materiału na poziomie od 0,06 do 2 mm. Kiedy ziarenko materiału mieści się w tym przedziale, można mówić o piasku. Rodzaj piasku określa się z kolei przez materiały, z których jest wykonany.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najczęściej spotykanym na świecie (w tym również w Polsce) piaskiem jest piasek kwarcowy, który składa się z dwutlenku krzemu. Inny rodzaj można znaleźć na tropikalnych plażach, gdzie piasek składa się z węglanu wapnia.
Istotnym parametrem piasku jest jego stabilność. Jak czytamy, luźne ziarna piasku tworzą stos o kącie nachylenia ok. 33 stopni. To kąt, który określa się jako kąt spoczynku i z definicji jest najostrzejszym kątem, pod którym stos ziaren piasku pozostaje stabilny. O stabilności decyduje siła tarcia.
Kiedy piasek wysycha, pojawia się zagrożenie
Piasek jest najbardziej stabilny, kiedy jest mokry. W tych warunkach napięcie powierzchniowe pomiędzy wodą a ziarnami piasku jest na tyle silny, że stos piasku nie ulega rozsypaniu – pozostaje więc stabilny. Kiedy jednak piasek wyschnie, napięcie powierzchniowe zanika, a stos może się zapaść. To szczególnie niebezpieczne zjawisko na plażach, gdzie plażowicze wykopują mniej lub bardziej głębokie doły, które stają się śmiertelnym zagrożeniem.
Leatherman wyjaśnia, że kiedy w piasku zostanie wykopana dziura, a tworzący ją materiał wyschnie i dodatkowo blisko krawędzi dołu pojawi się dodatkowy ciężar (np. przechodzący człowiek), dziura może się zapaść, a ziarna piasku wypełniają wszystkie powierzchnie w dole. To sytuacja krytyczna, gdyż uwięziona w dole osoba nie ma powietrza do oddychania.
Eksperci mówią, jak głęboko można kopać
Co również istotne – ratowanie osoby zasypanej piaskiem jest wyjątkowo trudne, ponieważ piasek jest co do zasady ciężki i niestabilny. Pozbywanie się piasku sprawia, że dół nieustannie zapada się pod ciężarem – stale wypełniając dół kolejnymi ziarnami. Czasu na ratunek jest wyjątkowo mało. Science Alert podaje, że uduszenie się w piasku następuje po 3-5 minutach.
Eksperci zajmujący się badaniem wybrzeży oraz profesjonalni ratownicy apelują, aby nie kopać dołu głębszego niż wysokość kolan najniższej osoby w grupie – czytamy. Oznacza to, że maksymalna głębokość wykopanego dołu nie powinna przekraczać 0,6 m. Warto jednak mieć na uwadze innych plażowiczów i podczas kopania głębszego dołu, znaleźć do tego bezpieczne miejsce, a po skończonej zabawie zasypać go.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski