Kontrola emocji za pomocą fal magnetycznych już działa. Myszy są... szczęśliwe

Kontrola emocji za pomocą fal magnetycznych już działa. Myszy są... szczęśliwe09.03.2016 11:55
Kontrola emocji za pomocą fal magnetycznych już działa. Myszy są... szczęśliwe
Źródło zdjęć: © Fotolia / Hoda Bogdan

Udało się sprawić, że myszy poddane działaniu określonego pola magnetycznego były znacznie bardziej szczęśliwe i zadowolone. A my zastanawiamy się, czemu prowadzone są tego typu badania i chyba... nie jesteśmy z tego powodu "szczęśliwi".

Wyniki doświadczenia opisanego w jednym z numerów czasopisma _ Nature _są naprawdę imponujące: myszy znajdujące się w "szczęśliwym" polu magnetycznym doświadczały emocji porównywalnych do sytuacji, w której otrzymywały bardzo smaczny pokarm. Konsekwencją takiego stanu rzeczy było to, że nie chciały się od tego pola oddalać.

Jest jednak pewne "ale" – aby eksperyment się udał, naukowcy musieli wykorzystać myszy, które najpierw zmodyfikowali genetycznie (wcześniej dokonali tego samego na rybach z gatunku _ danio pręgowany _). Wybrali to rozwiązanie, ponieważ kontrola za pomocą fal magnetycznych jest całkowicie bezinwazyjna i dochodzi do głębokich pokładów mózgu, w przeciwieństwie do wypróbowywanych wcześniej metod sterowania chemicznego lub też poprzez wysyłanie sygnałów świetlnych. Wyniki eksperymentu pokazały jednak, że był to kierunek opłacalny –. pewne konkretne regiony mózgów myszy stały się wrażliwe na "zdalne sterowanie" poprzez niewidoczne, bezinwazyjne oddziaływanie magnetyczne.

Modyfikacja poddano gen TRPV4 *w celu powiązania go z białkiem żelaza określanym jako ferrytyna, wrażliwym na zewnętrzne promieniowanie magnetyczne. Rezultatem było nowo uzyskane białko hybrydowe, określone przez naukowców mianem *Magneto. Jego największą zaletą jest właśnie to, że reaguje na promieniowanie magnetyczne, otwierając kanał jonowy zmieniający ładunek elektryczny w połączeniach neuronowych.

Reszta zależała już tylko od tego, w których rejonach mózgu naukowcy umieścili gen Magneto. W przypadku rybek z gatunku danio, zmiana dotyczyła obszarów odpowiedzialnych za zmysł dotyku. Poddawane promieniowaniu elektromagnetycznemu rybki zwiększyły znacząco zachowania (podwijanie ogona) identyfikowane z próbą ucieczki.

Ciekawsze były jednak wyniki eksperymentu przeprowadzonego na ssakach. W przypadku myszy naukowcy umieścili gen Magneto w obszarach odpowiedzialnych za produkcję dopaminy, czyli neuroprzekaźnika związanego z uczuciem nagrody, satysfakcji i szczęścia. Zmodyfikowane w ten sposób myszy wyraźnie preferowały obszar klatki, w którym działało przygotowane przez naukowców pole magnetyczne.

Naukowcy planują teraz dalsze eksperymenty na żywych zwierzętach, mające na celu między innymi stworzenie białka bardziej wrażliwego na promieniowanie magnetyczne i precyzyjniejszego umieszczania go w określonych obwodach neuronowych mózgu. A nam towarzyszy dreszczyk niepokoju, gdy o tym wszystkim czytamy. Jesteśmy bardzo ciekawi co o tym myślicie.

słk

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Nastolatek wykradł nagie zdjęcia z telefonu nauczycielki

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)